Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Burbank Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Larry C. Abbott1060 Pecan Dr
    Fairview, TX 75069
    Mrs. Vicki L. Abbott1060 Pecan Dr
    Fairview, TX 75069
    Ms. Christine Erickson21015 E Cattle Dr
    Queen Creek, AZ 85142
    Mrs. Pamela S. Lambie6234 W. Spur Rd
    Phoenix, AZ 85083
    Ms. Nancy Liebes624 S. Homestead Dr
    New Castle, IN 47362
    Ms. Sandra Olsen10582 Whitewind Circle
    Boynton Beach, FL 33473
    Dr. Roger S. Pritchard310 S. Sooner Rd
    Mid West City, OK 73110
    Mr. Terry Stacy116 Ocoee Falls Dr
    Chapel Hill, NC 27517
    Mrs. Jacqueline L. Stacy116 Ocoee Falls Dr
    Chapel Hill, NC 27517
    Dr. Carol White-MoserP.O. Box 963
    Canton, TX 75103

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Vicki L. Abbott
    Ring Steward: Lynne Aguirre
    8:30 AM 
     11Pug 5-2-(3-1)
     5Pekingese 2-1-(2-0)
     10Italian Greyhound 2-3-(0-5)
    9:30 AM 
     14Papillon 3-7-(3-0)
     3Affenpinscher 1-0-(2-0)
     1Biewer Terrier 0-1
     2Brussels Griffon 1-1
     2Chihuahua (Long Coat) 1-1
     2Chihuahua (Smooth Coat) 0-1-(0-1)
    10:30 AM 
     5Chinese Crested 1-1-(2-1)
     6Havanese 0-5-(1-0)
     3Maltese 1-2
     10Japanese Chin 2-6-(0-2)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     3Miniature Pinscher 1-1-(1-0)
     4Pomeranian 1-1-(2-0)
     4Shih Tzu 0-1-(1-2)
     3Toy Fox Terrier 0-0-(2-1)
     3Yorkshire Terrier 1-2
     15Soft Coated Wheaten Terrier 4-5-(2-4)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Christine Erickson
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:30 AM 
     2Beagle Thirteen Inches 0-0-(1-1)
     2Beagle Fifteen Inches 1-1
     3Bloodhound 0-0-(3-0)
     7Borzoi 3-1-(1-2)
     2Cirneco dell Etna 1-0-(1-0)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     4Norwegian Elkhound 3-1
     1Scottish Deerhound 1-0
    9:20 AM 
     16Basset Hound 2-5-(3-6)
    10:00 AM 
     20Cavalier King Charles Spaniel 6-7-(3-4)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Sandra Olsen
    11:05 AM 
     18Golden Retriever 7-8-(2-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     3Novice Junior Class
     2Novice Intermediate Class
     2Novice Senior Class
     3Open Junior Class
     2Open Intermediate Class
     3Open Senior Class
     1The Master Class
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Pamela S. Lambie
    Ring Steward: Ron Dickey
    8:30 AM 
     1Wirehaired Pointing Griffon 1-0
     2Wirehaired Vizsla 1-0-(0-1)
     17Whippet 3-6-(5-3)
    9:20 AM 
     3Cocker Spaniel (Black) 2-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     4Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-3)
     14Afghan Hound 3-4-(5-2)
    10:10 AM 
     18Australian Shepherd 5-9-(3-1)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Nancy Liebes
    Ring Steward: Verla Loomis Randall
    8:30 AM 
     17Cane Corso 5-7-(4-1)
     6Staffordshire Bull Terriers 0-3-(2-1)
     2Skye Terrier 0-0-(0-2)
    9:30 AM 
     3Airedale Terrier 0-2-(0-1)
     9American Staffordshire Terrier 4-2-(3-0)
     3Bull Terrier (Colored) 1-1-(1-0)
     1Irish Terrier 0-0-(1-0)
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(1-0)
     2Lakeland Terrier 0-1-(0-1)
     7American Hairless Terrier 4-1-(1-1)
    10:30 AM 
     1Cairn Terrier 0-1
     5Border Terrier 1-2-(1-1)
     3Dandie Dinmont Terrier 1-2
     9Fox Terrier (Smooth) 4-2-(1-2)
     2Fox Terrier (Wire) 0-1-(0-1)
     5Miniature Schnauzer 1-2-(2-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     11Miniature Bull Terrier 2-2-(2-5)
     14Scottish Terrier 5-5-(3-1)
     2Parson Russell Terrier 0-0-(2-0)
     2Russell Terriers 0-1-(1-0)
     1Welsh Terrier 0-0-(1-0)
     10West Highland White Terrier 3-4-(2-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Terry Stacy
    Ring Steward: Connie Wick
    8:30 AM 
     4Saluki 3-1
     21Rhodesian Ridgeback 4-9-(6-2)
    9:30 AM 
     8Dachshund (Longhaired) 4-2-(0-2)
     13Dachshund (Smooth) 4-5-(2-2)
     2Dachshund (Wirehaired) 0-1-(1-0)
     3Irish Wolfhound 2-1
    10:30 AM 
     7Siberian Husky 4-0-(2-1)
     2Standard Schnauzer 1-1
     5Irish Setter 1-0-1VD-(3-0)
     6Norwich Terrier 2-2-(2-0)
     4Basenji 0-0-(3-1)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     10Samoyed 2-1-(4-3)
     16Rottweiler 4-6-(3-3)
    1:15 PM 
     24Great Dane 7-10-(2-5)
    2:15 PM 
     13Bullmastiff 3-7-(2-1)
     7Alaskan Malamute 1-2-(3-1)
     7Bernese Mountain Dog 3-2-(1-1)
     5Akita 1-3-(0-1)
     3Tibetan Mastiff 1-0-(2-0)
     16Doberman Pinscher 4-6-(4-2)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Jacqueline L. Stacy
    Ring Steward: Wendy Lee Margon
    8:30 AM 
     27Boxer 7-15-(4-1)
    9:35 AM 
     14Bulldog 5-5-(1-3)
     7Chinese Shar-Pei 2-2-1VB-(1-1)
    10:25 AM 
     11Chow Chow 4-4-(2-1)
     13Keeshond 0-2-(6-5)
     5Boston Terrier 2-1-(1-1)
    11:35 AM 
      Lunch
    12:20 PM 
     1Tibetan Spaniel 1-0
     3Tibetan Terrier 0-1-(0-2)
     13Bichon Frise 1-6-(3-3)
     13Dalmatian 3-8-(2-0)
    1:30 PM 
     2Lhasa Apso 1-0-(0-1)
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     8Shiba-Inu 0-5-(1-2)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
    2:00 PM 
     6Black Russian Terrier 1-2-(1-2)
     1Dogue De Bordeaux 0-1
     6German Pinscher 2-2-(1-1)
     17Great Pyrenees 8-7-(2-0)
     7Greater Swiss Mountain Dog 2-5
     5Kuvasz 1-2-(1-0)
     2Mastiff 0-0-(1-1)
     2Newfoundland 1-0-(1-0)
     1Portuguese Water Dog 0-1
    Ring No 7
    Judge: Dr. Carol White-Moser
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:30 AM 
     6Australian Cattle Dog 1-3-(0-2)
     5Beauceron 1-4
     4Belgian Tervuren 2-1-(0-1)
     1Bergamasco Sheepdog 0-0-(0-1)
     7Cardigan Welsh Corgi 0-0-(2-5)
    9:25 AM 
     15Poodle (Toy) 6-7-(1-1)
     5German Shepherd Dog 0-4-(1-0)
     2Norwegian Buhund 1-0-(0-1)
    10:20 AM 
     11Pembroke Welsh Corgi 4-4-(3-0)
     3Puli 1-0-(2-0)
     2Pumi 2-0
     7Shetland Sheepdog 3-3-(1-0)
    11:15 AM 
     9Poodle (Miniature) 2-4-(2-1)
     5Border Collie 1-3-(1-0)
     3Collie (Rough) 1-0-(2-0)
     14Miniature American Shepherd 3-6-(1-4)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     14Poodle (Standard) 6-5-(2-1)
     11Old English Sheepdog 1-6-(2-2)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Sandra Olsen
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:30 AM 
     22Vizsla 6-9-(4-3)
     7Weimaraner 1-1-(2-3)
    9:40 AM 
     14English Cocker Spaniel 2-5-1VB-(4-2)
     17English Springer Spaniel 2-11-(3-1)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Larry C. Abbott
    11:00 AM 
     1Pointer 0-1
     26Bouvier Des Flandres 6-10-(4-6)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     13Brittany 3-5-(2-3)
     2Lagotto Romagnolo 0-2
     2Nederlandse Kooikerhondjes 0-1-(1-0)
     1German Shorthaired Pointer 0-0-(1-0)
     5Flat-Coated Retriever 0-2-(1-2)
     11Labrador Retriever 5-5-(1-0)
     2English Setter 0-0-(2-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     2Welsh Springer Spaniel 2-0
    Ring No 9
    Judge: Mr. Larry C. Abbott
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:30 AM 
     61French Bulldog 23-25-(7-6)

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    Variety Group Judging will start at 2 pm in Rings 1-2
    Hounds Mrs. Lambie
    Sporting Mrs. Abbott
    NonSporting Mr. Abbott
    Herding Dr. White-Moser
    Toys Mrs. Stacy
    Working Ms. Liebes
    Terriers Mr. Stacy
    Best In Show Mrs. Clark

    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 8 AM the morning of the show.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE -
    Under American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Chapter 7, Section 8
    Sunday – Mr. Norman Kenney’s assignment:
    Dr. Carol White-Moser will judge the Herding Group, Australian Cattle Dog, Beauceron, BelgianTervuren, Bergamasco Sheepdog, Border Collie, Cardigan Welsh Corgi, Collie (Rough), German Shepherd, Miniature American Shepherd, Norwegian Buhund, Old English Sheedog, Pembroke Welsh Corgi, Puli, Pumi, Shetland Sheepdog
    Mrs. Jacqueline Stacy will judge Boxers
    Ms. Nancy Liebes will judge Cane Corso
    Sunday – Mr. Houston Clark’s assignment:
    Mr. Terry Stacy will judge the Terrier Group, Irish Setter, Dachshund (Long, Smooth, Wire), Irish Wolfhound, Rhodesian Ridgeback, Saluki, Akita, Alaskan Malamute, Bernese Mtn Dog, Bullmastiff, Doberman Pinscher, Giant Schnauzer, Great Dane, Rottweiler, St. Bernard, Samoyed, Siberian Husky, Standard Schnauzer, Tibetan Mastiff, Norwich
    Ms. Christine Erickson will judge Basenji, Basset, 13” Beagle, 15” Beagle, Bloodhound, Borzoi, Cirnechi dell Etna, Harrier, Norwegian Elkhound, Scottish Deerhound
    Sunday – Mrs. Toddie Clark’s assignment:
    Mrs. Jacqueline Stacy will judge the Toy Group, Black Russian Terrier, Dogue de Bordeaux, German Pinscher, Great Pyrnees, Greater Swiss Mtn Dog, Kuvaszok, Mastiff, Newfoundland, Portuguese Water Dog, Bichon Frise, Boston Terrier, Bulldog, Chinese Shar Pei, Chow, Dalmatian, Keeshonden, Lhasa Apso, Lowchen, Shiba Inu, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier, Xoloitzcuintli
    Sunday – Dr. Roger Pritchard’s assignment:
    Ms. Christine Erickson will judge Cavalier King Charles Spaniel
    Dr. Carol White-Moser will judge Poodles (Toy, Miniature, Standard)
    Mr. Larry Abbott will judge French Bulldogs

    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher39:30 AM1
    Afghan Hound149:20 AM3
    Airedale Terrier39:30 AM4
    Akita52:15 PM5
    Alaskan Malamute72:15 PM5
    American Hairless Terrier79:30 AM4
    American Staffordshire Terrier99:30 AM4
    Australian Cattle Dog68:30 AM7
    Australian Shepherd1810:10 AM3
    Basenji410:30 AM5
    Basset Hound169:20 AM2
    Beagle Thirteen Inches28:30 AM2
    Beagle Fifteen Inches28:30 AM2
    Beauceron58:30 AM7
    Belgian Tervuren48:30 AM7
    Bergamasco Sheepdog18:30 AM7
    Bernese Mountain Dog72:15 PM5
    Bichon Frise1312:20 PM6
    Biewer Terrier19:30 AM1
    Black Russian Terrier62:00 PM6
    Bloodhound38:30 AM2
    Border Collie511:15 AM7
    Border Terrier510:30 AM4
    Borzoi78:30 AM2
    Boston Terrier510:25 AM6
    Bouvier Des Flandres2611:00 AM8
    Boxer278:30 AM6
    Brittany1312:45 PM8
    Brussels Griffon29:30 AM1
    Bull Terrier (Colored)39:30 AM4
    Bulldog149:35 AM6
    Bullmastiff132:15 PM5
    Cairn Terrier110:30 AM4
    Cane Corso178:30 AM4
    Cardigan Welsh Corgi78:30 AM7
    Cavalier King Charles Spaniel2010:00 AM2
    Chihuahua (Long Coat)29:30 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)29:30 AM1
    Chinese Crested510:30 AM1
    Chinese Shar-Pei79:35 AM6
    Chow Chow1110:25 AM6
    Cirneco dell Etna28:30 AM2
    Cocker Spaniel (Ascob)19:20 AM3
    Cocker Spaniel (Black)39:20 AM3
    Cocker Spaniel (Parti-Color)49:20 AM3
    Collie (Rough)311:15 AM7
    Dachshund (Longhaired)89:30 AM5
    Dachshund (Smooth)139:30 AM5
    Dachshund (Wirehaired)29:30 AM5
    Dalmatian1312:20 PM6
    Dandie Dinmont Terrier310:30 AM4
    Doberman Pinscher162:15 PM5
    Dogue De Bordeaux12:00 PM6
    English Cocker Spaniel149:40 AM8
    English Setter212:45 PM8
    English Springer Spaniel179:40 AM8
    Flat-Coated Retriever512:45 PM8
    Fox Terrier (Smooth)910:30 AM4
    Fox Terrier (Wire)210:30 AM4
    French Bulldog618:30 AM9
    German Pinscher62:00 PM6
    German Shepherd Dog59:25 AM7
    German Shorthaired Pointer112:45 PM8
    Giant Schnauzer112:15 PM5
    Golden Retriever1811:05 AM2
    Gordon Setter112:45 PM8
    Great Dane241:15 PM5
    Great Pyrenees172:00 PM6
    Greater Swiss Mountain Dog72:00 PM6
    Harrier18:30 AM2
    Havanese610:30 AM1
    Irish Setter510:30 AM5
    Irish Terrier19:30 AM4
    Irish Wolfhound39:30 AM5
    Italian Greyhound108:30 AM1
    Japanese Chin1010:30 AM1
    Keeshond1310:25 AM6
    Kerry Blue Terrier19:30 AM4
    Kuvasz52:00 PM6
    Labrador Retriever1112:45 PM8
    Lagotto Romagnolo212:45 PM8
    Lakeland Terrier29:30 AM4
    Lhasa Apso21:30 PM6
    Lowchen11:30 PM6
    Maltese310:30 AM1
    Mastiff22:00 PM6
    Miniature American Shepherd1411:15 AM7
    Miniature Bull Terrier1112:15 PM4
    Miniature Pinscher312:15 PM1
    Miniature Schnauzer510:30 AM4
    Nederlandse Kooikerhondjes212:45 PM8
    Newfoundland22:00 PM6
    Norwegian Buhund29:25 AM7
    Norwegian Elkhound48:30 AM2
    Norwich Terrier610:30 AM5
    Novice Junior Class312:35 PM2
    Novice Intermediate Class212:35 PM2
    Novice Senior Class212:35 PM2
    Old English Sheepdog111:15 PM7
    Open Junior Class312:35 PM2
    Open Intermediate Class212:35 PM2
    Open Senior Class312:35 PM2
    Papillon149:30 AM1
    Parson Russell Terrier212:15 PM4
    Pekingese58:30 AM1
    Pembroke Welsh Corgi1110:20 AM7
    Pointer111:00 AM8
    Pomeranian412:15 PM1
    Poodle (Miniature)911:15 AM7
    Poodle (Standard)141:15 PM7
    Poodle (Toy)159:25 AM7
    Portuguese Water Dog12:00 PM6
    Pug118:30 AM1
    Puli310:20 AM7
    Pumi210:20 AM7
    Rhodesian Ridgeback218:30 AM5
    Rottweiler1612:15 PM5
    Russell Terriers212:15 PM4
    Saluki48:30 AM5
    Samoyed1012:15 PM5
    Scottish Deerhound18:30 AM2
    Scottish Terrier1412:15 PM4
    Shetland Sheepdog710:20 AM7
    Shiba-Inu81:30 PM6
    Shih Tzu412:15 PM1
    Siberian Husky710:30 AM5
    Silky Terrier112:15 PM1
    Skye Terrier28:30 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier1512:15 PM1
    Staffordshire Bull Terriers68:30 AM4
    Standard Schnauzer210:30 AM5
    The Master Class112:35 PM2
    Tibetan Mastiff32:15 PM5
    Tibetan Spaniel112:20 PM6
    Tibetan Terrier312:20 PM6
    Toy Fox Terrier312:15 PM1
    Vizsla228:30 AM8
    Weimaraner78:30 AM8
    Welsh Springer Spaniel212:45 PM8
    Welsh Terrier112:15 PM4
    West Highland White Terrier1012:15 PM4
    Whippet178:30 AM3
    Wirehaired Pointing Griffon18:30 AM3
    Wirehaired Vizsla28:30 AM3
    Xoloitzcuintli11:30 PM6
    Yorkshire Terrier312:15 PM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved