Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
San Luis Obispo Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mr. Richard G. Beauchamp1241 Knollwood Drive,PMB #4
    Cambria, CA 93428
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Dr. Vandra L. Huber18831 NE 140th Place
    Woodinville, WA 98072
    Mrs. Florence A. Males11 Swansea Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Mr. Brian Meyer4761 Chandon Woods Drive
    Cherry Valley, IL 61016
    Mrs. Cindy Meyer4761 Chandon Woods Drive
    Cherry Valley, IL 61016
    No No Classes
    Mr. William R. RussellP.O. Box 2029
    Milton, WA 98354


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Richard G. Beauchamp
    8:00 AM 
     6Bulldog 1-2-(2-0)
     4Boston Terrier 1-2-(0-1)
     11French Bulldog 4-5-(2-0)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Brian Meyer
    9:00 AM 
     3Australian Cattle Dog 0-2-(1-0)
     6Australian Shepherd 1-3-(1-1)
     3Border Collie 0-2-(1-0)
     1Canaan Dog 0-0-(1-0)
     1Cardigan Welsh Corgi 1-0
     3Pembroke Welsh Corgi 1-2
     3Collie (Smooth) 2-0-(0-1)
     4Icelandic Sheepdog 2-1-(1-0)
    10:00 AM 
     3Bearded Collie 1-0-(2-0)
     1Belgian Sheepdog 1-0
     2Briard 0-1-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     1Puli 1-0
     4Swedish Vallhund 1-2-(0-1)
    10:30 AM 
     2Old English Sheepdog 1-0-(1-0)
     20Shetland Sheepdog 4-12-(3-1)
    Ring No 1
    Judge: Mr. Richard G. Beauchamp
    11:20 AM 
     2Poodle (Miniature) 2-0
     1Bichon Frises 0-0-(1-0)
     5Lhasa Apso 0-3-(2-0)
     5Schipperke 2-0-1VD-(1-1)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(0-2)
     2Keeshond 0-0-(2-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     8Dalmatian 2-4-(2-0)
     5Poodle (Standard) 1-3-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Florence A. Males
    8:00 AM 
     4Brussels Griffon 3-0-(0-1)
     2Chinese Crested 0-0-(2-0)
     4English Toy Spaniel (B&PC) 3-1
     3Italian Greyhound 1-2
     13Pomeranian 4-8-(1-0)
    9:00 AM 
     2Papillon 0-1-(1-0)
     13Cavalier King Charles Spaniel 5-7-(0-1)
     7Poodle (Toy) 5-1-(0-1)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis
    10:00 AM 
     13Mastiff 1-9-(1-2)
     12Great Dane 3-5-(2-2)
    11:00 AM 
     3Akita 0-2-(1-0)
     1Alaskan Malamute 0-0-(1-0)
     2Bullmastiff 0-1-(1-0)
     1Cane Corso 0-0-(1-0)
     7Great Pyrenees 3-0-(4-0)
     3Greater Swiss Mountain Dog 2-0-(1-0)
     7Portuguese Water Dog 2-1-(4-0)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     1Newfoundland 0-0-(1-0)
     1ST. Bernard 0-0-(1-0)
     5Rottweiler 1-3-(1-0)
     3Siberian Husky 1-0-(1-1)
     2Standard Schnauzer 0-1-(0-1)
     12Samoyed 3-4-(1-4)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Cindy Meyer
    8:00 AM 
     26Boxer 8-10-(7-1)
    9:00 AM 
     24Doberman Pinscher 5-10-(5-4)
    10:00 AM 
     6Bernese Mountain Dog 1-4-(1-0)
     2Coton de Tulear 1-1
     1Lagotto Romagnolo 0-1
     2Miniature American Shepherd 1-1
     1Pumi 0-1
    10:30 AM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    11:10 AM 
     7Spinone Italiano 2-4-(1-0)
     3Vizsla 0-2-(0-1)
     2Weimaraner 1-0-(1-0)
     1Pointer 0-0-(0-1)
     4German Shorthaired Pointer 1-0-(1-2)
     1German Wirehaired Pointer 0-0-(1-0)
     5Chesapeake Bay Retriever 2-2-(1-0)
    12:05 PM 
      Lunch
    12:50 PM 
     3Clumber Spaniel 0-0-(1-2)
     1Flat-Coated Retriever 0-0-(0-1)
     2Nova Scotia Duck Tolling Retriever 1-0-(1-0)
     2English Setter 1-0-(1-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     6Irish Setter 1-2-(1-1)
     6Cocker Spaniel (Black) 1-5
     3Cocker Spaniel (Ascob) 0-2-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    Ring No 4
    Judge: Dr. Vandra L. Huber
    8:00 AM 
     5Pug 2-2-(0-1)
     1Pekingese 0-0-(1-0)
     4Parson Russell Terrier 0-2-(1-1)
     5Border Terrier 1-2-(2-0)
     5Fox Terrier (Smooth) 1-3-(1-0)
     3Fox Terrier (Wire) 2-1
     1Glen of Imaal Terrier 0-0-(1-0)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
    9:00 AM 
     3Miniature Schnauzer 1-1-(1-0)
     6Yorkshire Terrier 4-2
     6Miniature Bull Terrier 0-5-(0-1)
     1Norfolk Terrier 0-0-(0-1)
     1Russell Terriers 0-1
     8Japanese Chin 2-5-(0-1)
    10:00 AM 
     8Chihuahua (Long Coat) 5-2-(0-1)
     10Chihuahua (Smooth Coat) 7-2-(0-1)
     6Shih Tzu 4-2
     2Sealyham Terrier 0-1-(1-0)
    11:00 AM 
     10Scottish Terrier 2-6-(0-2)
     8Silky Terrier 1-5-(1-0)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     8Havanese 1-2-(3-2)
     5Maltese 1-1-(1-2)
     12Toy Fox Terrier 5-4-(2-1)
     1Bedlington Terrier 0-0-(0-1)
     8Soft Coated Wheaten Terrier 0-4-(2-2)
     1West Highland White Terrier 0-0-(0-1)
    Ring No 5
    Judge: Mr. William R. Russell
    8:00 AM 
     11Labrador Retriever 2-7-(2-0)
     10English Cocker Spaniel 4-4-(1-1)
     1English Springer Spaniel 0-0-(1-0)
    8:50 AM 
     29Golden Retriever 10-13-(3-3)
    10:00 AM 
     5Basset Hound 1-0-(3-1)
     14Whippet 4-6-(1-3)
     6Irish Wolfhound 1-2-(3-0)
    11:00 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(1-0)
     1Otter Hound 0-0-(1-0)
     4Saluki 1-2-(1-0)
     20Rhodesian Ridgeback 6-8-(2-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     5Beagle Thirteen Inches 1-2-(0-1)
     6Beagle Fifteen Inches 2-1-(1-2)
     8Dachshund (Longhaired) 3-3-(2-0)
     11Dachshund (Smooth) 3-4-(2-2)
     6Dachshund (Wirehaired) 2-1-(3-0)
    2:10 PM 
     1Basenji 0-0-(1-0)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     17Borzoi 5-8-(1-3)
     4Black and Tan Coonhound 1-2-(1-0)
     3Bloodhound 0-0-(2-1)

    Additional Information & Notices
    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Variety Group Judging will start at 2:00 p.m. in ring 1 and 2. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time at the discretion of the Club.
    Working Mrs. Davis
    Sporting Mr. Davis
    Toys Mrs. Males
    Non-Sporting Mrs. Males
    Terriers Dr. Huber
    Hounds Mr. Russell
    Herding Mr. Meyer
    Best In Show Mrs. Meyer

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Akita311:00 AM2
    Alaskan Malamute111:00 AM2
    Australian Cattle Dog39:00 AM1
    Australian Shepherd69:00 AM1
    Basenji12:10 PM5
    Basset Hound510:00 AM5
    Beagle Thirteen Inches512:45 PM5
    Beagle Fifteen Inches612:45 PM5
    Bearded Collie310:00 AM1
    Bedlington Terrier112:30 PM4
    Belgian Sheepdog110:00 AM1
    Bernese Mountain Dog610:00 AM3
    Bichon Frises111:20 AM1
    Black and Tan Coonhound42:10 PM5
    Bloodhound32:10 PM5
    Border Collie39:00 AM1
    Border Terrier58:00 AM4
    Borzoi172:10 PM5
    Boston Terrier48:00 AM1
    Boxer268:00 AM3
    Briard210:00 AM1
    Brussels Griffon48:00 AM2
    Bulldog68:00 AM1
    Bullmastiff211:00 AM2
    Canaan Dog19:00 AM1
    Cane Corso111:00 AM2
    Cardigan Welsh Corgi19:00 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel139:00 AM2
    Chesapeake Bay Retriever511:10 AM3
    Chihuahua (Long Coat)810:00 AM4
    Chihuahua (Smooth Coat)1010:00 AM4
    Chinese Crested28:00 AM2
    Clumber Spaniel312:50 PM3
    Cocker Spaniel (Ascob)312:50 PM3
    Cocker Spaniel (Black)612:50 PM3
    Cocker Spaniel (Parti-Color)112:50 PM3
    Collie (Smooth)39:00 AM1
    Coton de Tulear210:00 AM3
    Dachshund (Longhaired)812:45 PM5
    Dachshund (Smooth)1112:45 PM5
    Dachshund (Wirehaired)612:45 PM5
    Dalmatian812:45 PM1
    Doberman Pinscher249:00 AM3
    English Cocker Spaniel108:00 AM5
    English Setter212:50 PM3
    English Springer Spaniel18:00 AM5
    English Toy Spaniel (B&PC)48:00 AM2
    Flat-Coated Retriever112:50 PM3
    Fox Terrier (Smooth)58:00 AM4
    Fox Terrier (Wire)38:00 AM4
    French Bulldog118:00 AM1
    German Shorthaired Pointer411:10 AM3
    German Wirehaired Pointer111:10 AM3
    Glen of Imaal Terrier18:00 AM4
    Golden Retriever298:50 AM5
    Gordon Setter112:50 PM3
    Great Dane1210:00 AM2
    Great Pyrenees711:00 AM2
    Greater Swiss Mountain Dog311:00 AM2
    Havanese812:30 PM4
    Ibizan Hound12:10 PM5
    Icelandic Sheepdog49:00 AM1
    Irish Setter612:50 PM3
    Irish Wolfhound610:00 AM5
    Italian Greyhound38:00 AM2
    Japanese Chin89:00 AM4
    Keeshond211:20 AM1
    Labrador Retriever118:00 AM5
    Lagotto Romagnolo110:00 AM3
    Lhasa Apso511:20 AM1
    Maltese512:30 PM4
    Manchester Terrier (Standard)18:00 AM4
    Mastiff1310:00 AM2
    Miniature American Shepherd210:00 AM3
    Miniature Bull Terrier69:00 AM4
    Miniature Schnauzer39:00 AM4
    Newfoundland112:45 PM2
    Norfolk Terrier19:00 AM4
    Norwegian Elkhound111:00 AM5
    Nova Scotia Duck Tolling Retriever212:50 PM3
    Novice Junior Class110:30 AM3
    Old English Sheepdog210:30 AM1
    Open Junior Class410:30 AM3
    Open Intermediate Class410:30 AM3
    Open Senior Class410:30 AM3
    Otter Hound111:00 AM5
    Papillon29:00 AM2
    Parson Russell Terrier48:00 AM4
    Pekingese18:00 AM4
    Pembroke Welsh Corgi39:00 AM1
    Pointer111:10 AM3
    Polish Lowland Sheepdog110:00 AM1
    Pomeranian138:00 AM2
    Poodle (Miniature)211:20 AM1
    Poodle (Standard)512:45 PM1
    Poodle (Toy)79:00 AM2
    Portuguese Water Dog711:00 AM2
    Pug58:00 AM4
    Puli110:00 AM1
    Pumi110:00 AM3
    Rhodesian Ridgeback2011:00 AM5
    Rottweiler512:45 PM2
    Russell Terriers19:00 AM4
    Saluki411:00 AM5
    Samoyed1212:45 PM2
    Schipperke511:20 AM1
    Scottish Terrier1011:00 AM4
    Sealyham Terrier210:00 AM4
    Shetland Sheepdog2010:30 AM1
    Shih Tzu610:00 AM4
    Siberian Husky312:45 PM2
    Silky Terrier811:00 AM4
    Soft Coated Wheaten Terrier812:30 PM4
    Spinone Italiano711:10 AM3
    ST. Bernard112:45 PM2
    Standard Schnauzer212:45 PM2
    Swedish Vallhund410:00 AM1
    The Master Class610:30 AM3
    Tibetan Spaniel211:20 AM1
    Toy Fox Terrier1212:30 PM4
    Vizsla311:10 AM3
    Weimaraner211:10 AM3
    West Highland White Terrier112:30 PM4
    Whippet1410:00 AM5
    Yorkshire Terrier69:00 AM4


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved