Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

South Bay Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    Judging Program in PDF:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mr. Fred C. Bassett737 W. Helena St
    Broken Arrow, OK 74012
    Mrs. Wyoma M. Clouss4287 S Genoard Place
    Meridian, ID 83642
    Mrs. Judith V. Daniels8015 Litchfield Ln
    Spring, TX 77379
    Mr. Lowell K. Davis2476 Segovia
    La Verne, CA 91750
    Mr. Robert R. Frost1826 W. 400 N
    Greenfield, IN 46140
    Mrs. Linda Hause111 Sandalwood Court
    Santa Rosa, CA 95401
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Mr. Sam Houston McDonald2301 Eagle Farms Rd
    Chester Springs, PA 19425
    Mr. Rodney R. MerryPO Box 45060
    Rio Rancho, NM 87174
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    Mr. John C. Ramirez8526 Imperial Highway
    Downey, CA 90242
    Mrs. Denise Arlynne Ross550 E. Hackamore St
    Mesa, AZ 85203

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Rodney R. Merry
    Ring Steward: Gary Shiozaki
    8:50 AM 
     7Chinese Crested 0-2-(3-2)
     2Havanese 1-1
     13Cavalier King Charles Spaniel 3-5-(5-0)
     3Coton de Tulear 0-2-(0-1)
    9:50 AM 
     10Poodle (Toy) 4-5-(1-0)
     10Bichon Frise 0-5-(5-0)
     4Lhasa Apso 1-1-(2-0)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
    10:50 AM 
     8Poodle (Miniature) 1-4-(2-1)
    11:10 AM 
      Lunch
    11:55 AM 
     21Poodle (Standard) 5-13-(2-1)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Wyoma M. Clouss
    Ring Steward: Janet Lekov
    Ring Steward: Michael Lekov
    8:00 AM 
     38Boxer 9-20-(6-3)
    9:30 AM 
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     7Samoyed 2-2-(2-1)
     11Papillon 1-8-1VD-(1-0)
     2Pekingese 0-0-(2-0)
     4Pug 1-1-(2-0)
    10:30 AM 
     12Siberian Husky 3-1-(6-2)
    11:00 AM 
     7Miniature Schnauzer 3-3-(1-0)
     6Alaskan Malamute 0-0-(4-2)
     3Standard Schnauzer 0-1-(1-1)
     10Pomeranian 4-4-(2-0)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Lowell K. Davis
    12:30 PM 
     9Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 3-4-(2-0)
     3Chesapeake Bay Retriever 0-0-(1-2)
     1Curly-Coated Retriever 0-0-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Judith V. Daniels
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     32French Bulldog 14-12-(3-3)
    9:15 AM 
     10Newfoundland 4-5-(1-0)
     9Mastiff 3-2-(4-0)
    10:00 AM 
     22Rottweiler 5-13-(2-2)
    10:50 AM 
     11Cane Corso 3-4-(2-2)
     11Great Pyrenees 1-4-(3-3)
     8Soft Coated Wheaten Terrier 1-1-(3-3)
    12 Noon 
      Lunch
    12:45 PM 
     5Manchester Terrier (Toy) 2-2-(1-0)
     10West Highland White Terrier 3-4-(3-0)
     3Parson Russell Terrier 0-1-(2-0)
     1Rat Terrier 1-0
     9Scottish Terrier 3-4-(0-2)
    2:05 PM 
     7Russell Terriers 2-4-(0-1)
     2Sealyham Terrier 0-2
     6Skye Terrier 1-4-(1-0)
     3Welsh Terrier 0-2-(1-0)
     6Staffordshire Bull Terriers 1-4-(0-1)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Fred C. Bassett
    Ring Steward: Rhonda Cole
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     23Australian Shepherd 12-7-(3-1)
    8:55 AM 
     1Belgian Malinois 0-0-(1-0)
     9Belgian Tervuren 5-3-(1-0)
     12Border Collie 2-3-(4-3)
    9:45 AM 
     13Australian Cattle Dog 2-6-(2-3)
     8Bearded Collie 2-1-(2-3)
     2American Staffordshire Terrier 2-0
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
    10:45 AM 
     8Irish Terrier 0-4-(1-3)
     5Border Terrier 0-3-(2-0)
     1Fox Terrier (Wire) 0-0-(1-0)
     5Lakeland Terrier 2-2-(1-0)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     6Italian Greyhound 1-1-(1-3)
    Ring No 5
    Judge: Mr. John C. Ramirez
    Ring Steward: Lucinda Bersano
    8:00 AM 
     7Toy Fox Terrier 1-4-(1-1)
     6Anatolian Shepherd 2-1-(1-2)
     9Akita 1-5-(2-1)
    8:50 AM 
     7Bernese Mountain Dog 4-0-(1-2)
     7Black Russian Terrier 2-0-(3-2)
     10Doberman Pinscher 2-5-(1-2)
    9:50 AM 
     1German Pinscher 0-0-(1-0)
     2Greater Swiss Mountain Dog 0-1-(1-0)
     1Portuguese Water Dog 0-0-(1-0)
     20Bullmastiff 3-7-(4-6)
    10:50 AM 
     2Shih Tzu 2-0
     8Chihuahua (Long Coat) 2-3-(2-1)
     2Chihuahua (Smooth Coat) 1-0-(0-1)
     6Miniature Bull Terrier 1-3-(0-2)
     1Bull Terrier (Colored) 0-0-(0-1)
     7Maltese 0-5-(2-0)
    11:50 AM 
     4Japanese Chin 1-2-(0-1)
     7Miniature Pinscher 1-4-(1-1)
     2Silky Terrier 1-0-(1-0)
     2Fox Terrier (Smooth) 1-0-(0-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Denise Arlynne Ross
    Ring Steward: Lani McKennon
    8:00 AM 
     28Rhodesian Ridgeback 6-12-(8-2)
    9:05 AM 
     13Basset Hound 2-3-(7-1)
     5Beagle Thirteen Inches 0-2-1VD-(1-1)
     7Beagle Fifteen Inches 1-1-(3-2)
    10:05 AM 
     2Basenji 0-0-(0-2)
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(0-1)
     1American Foxhound 1-0
     1Black and Tan Coonhound 0-0-(1-0)
     1Bloodhound 0-0-(0-1)
     1Harrier 0-0-(0-1)
     4Novice Junior Class
     4Open Junior Class
     3Open Intermediate Class
     5Open Senior Class
     4The Master Class
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 6
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    12:05 PM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(1-0)
     1Field Spaniel 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(0-1)
     4English Springer Spaniel 0-1-(2-1)
     2Nederlandse Kooikerhondjes 1-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-0-(1-0)
     1Cocker Spaniel (Ascob) 1-0
     6Cocker Spaniel (Parti-Color) 1-2-(2-1)
     7English Cocker Spaniel 4-1-(1-1)
    1:00 PM 
     12Brittany 2-6-(1-2)
     3Pointer 1-0-(1-1)
     7German Shorthaired Pointer 3-2-(2-0)
     3English Setter 0-0-(2-1)
    2:00 PM 
     12Irish Setter 1-1-(4-4)-2BR
     2Irish Red & White Setters 0-1-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Sam Houston McDonald
    Ring Steward: Paul Garrity
    8:00 AM 
     21Labrador Retriever 7-8-(5-1)
    8:50 AM 
     12Weimaraner 1-8-(1-2)
     13Flat-Coated Retriever 0-6-(4-2)
    9:50 AM 
     15Vizsla 7-2-(5-1)
    10:30 AM 
     46Golden Retriever 21-14-(6-4)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     38Great Dane 16-12-(6-4)
    2:30 PM 
     13Pembroke Welsh Corgi 8-5
     18Shetland Sheepdog 7-6-(2-3)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Robert R. Frost
    Ring Steward: Verla Randall
    8:00 AM 
     5Bulldog 2-2-(0-1)
     18Whippet 7-4-(4-3)
    8:55 AM 
     13Keeshond 4-1-(6-2)
     13Afghan Hound 1-4-(6-2)
    9:55 AM 
     1Shiba-Inu 0-0-(1-0)
     6Schipperke 1-4-(1-0)
     7Boston Terrier 2-3-(2-0)
    10:30 AM 
     17Dalmatian 4-7-1VD-(4-1)
     8Saluki 3-4-(1-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Grand Basset Griffon Vendeen 1-0
     1Greyhound 0-0-(1-0)
     2Irish Wolfhound 0-0-(2-0)
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     6Borzoi 1-0-(2-3)
     5Dachshund (Longhaired) 2-0-(2-1)
     13Dachshund (Smooth) 4-5-(1-3)
    1:30 PM 
     8Dachshund (Wirehaired) 1-2-(2-3)
     2Pumi 2-0
     16Miniature American Shepherd 7-3-(4-2)
    2:30 PM 
     3Old English Sheepdog 0-1-(1-1)
     1Swedish Vallhund 0-0-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     9Bouvier Des Flandres 1-4-(2-2)
     2Briard 0-2
     3German Shepherd Dog 0-3
     1Cardigan Welsh Corgi 0-1
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    Ring Steward: Susan Nikkel
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Steve Lewin
    8:00 AM 
     2Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    8:15 AM 
     4Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    8:40 AM 
     8Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    9:30 AM 
     3Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    10:00 AM 
     5Obedience-Rally Master
    (Starting number 0705 )
    10:20 AM 
     4Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0605 )
     1Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0505 )
    10:40 AM 
     8Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0405 )
     1Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0305 )
    11:10 AM 
     7Obedience-Rally Intermediate
    (Starting number 0205 )
    11:30 AM 
     9Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 10
    Judge: Mrs. Linda Hause
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Kayla Partridge
    8:00 AM 
     13Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:40 AM 
     2Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:00 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:35 AM 
     4Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 1 p.m. in Rings 2 and 4. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NonSporting Mr. Merry
    Toys Mrs. Clouss
    Terriers Mr. Bassett
    Working Mr. Ramirez
    Hounds Mr. Frost
    Sporting Mr. Libeu
    Herding Mr. McDonald*
    Best Brace In Show, Best In Show Mrs. Daniels
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    NEW EXHIBITOR BRIEFING
    A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.
    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE
    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made.
    Mr. Davis will judge Nova Scotia Duck Tolling Retrievers in place of Mrs. Davis.
    Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made.
    Mr. Davis will judge Curly Coated Retrievers and Chesapeake Bay Retrievers in place of Mr. McDonald.
    Mr. Frost will judge Cardigan Welsh Corgis and Old English Sheepdogs in place of Mr. McDonald.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Afghan Hound138:55 AM8
    Airedale Terrier19:45 AM4
    Akita98:00 AM5
    Alaskan Malamute611:00 AM2
    American Foxhound110:05 AM6
    American Staffordshire Terrier29:45 AM4
    Anatolian Shepherd68:00 AM5
    Australian Cattle Dog139:45 AM4
    Australian Shepherd238:00 AM4
    Basenji210:05 AM6
    Basset Hound139:05 AM6
    Beagle Thirteen Inches59:05 AM6
    Beagle Fifteen Inches79:05 AM6
    Bearded Collie89:45 AM4
    Beginner Novice A39:30 AM9
    Beginner Novice B88:40 AM9
    Belgian Malinois18:55 AM4
    Belgian Tervuren98:55 AM4
    Bernese Mountain Dog78:50 AM5
    Bichon Frise109:50 AM1
    Black and Tan Coonhound110:05 AM6
    Black Russian Terrier78:50 AM5
    Bloodhound110:05 AM6
    Border Collie128:55 AM4
    Border Terrier510:45 AM4
    Borzoi612:15 PM8
    Boston Terrier79:55 AM8
    Bouvier Des Flandres92:30 PM8
    Boxer388:00 AM2
    Briard22:30 PM8
    Brittany121:00 PM6
    Bull Terrier (Colored)110:50 AM5
    Bulldog58:00 AM8
    Bullmastiff209:50 AM5
    Cane Corso1110:50 AM3
    Cardigan Welsh Corgi12:30 PM8
    Cavalier King Charles Spaniel138:50 AM1
    Chesapeake Bay Retriever312:30 PM2
    Chihuahua (Long Coat)810:50 AM5
    Chihuahua (Smooth Coat)210:50 AM5
    Chinese Crested78:50 AM1
    Clumber Spaniel112:05 PM6
    Cocker Spaniel (Ascob)112:05 PM6
    Cocker Spaniel (Black)112:05 PM6
    Cocker Spaniel (Parti-Color)612:05 PM6
    Coton de Tulear38:50 AM1
    Curly-Coated Retriever112:30 PM2
    Dachshund (Longhaired)512:15 PM8
    Dachshund (Smooth)1312:15 PM8
    Dachshund (Wirehaired)81:30 PM8
    Dalmatian1710:30 AM8
    Doberman Pinscher108:50 AM5
    English Cocker Spaniel712:05 PM6
    English Setter31:00 PM6
    English Springer Spaniel412:05 PM6
    Field Spaniel112:05 PM6
    Flat-Coated Retriever138:50 AM7
    Fox Terrier (Smooth)211:50 AM5
    Fox Terrier (Wire)110:45 AM4
    French Bulldog328:00 AM3
    German Pinscher19:50 AM5
    German Shepherd Dog32:30 PM8
    German Shorthaired Pointer71:00 PM6
    Giant Schnauzer19:30 AM2
    Golden Retriever4610:30 AM7
    Grand Basset Griffon Vendeen112:15 PM8
    Great Dane381:00 PM7
    Great Pyrenees1110:50 AM3
    Greater Swiss Mountain Dog29:50 AM5
    Greyhound112:15 PM8
    Harrier110:05 AM6
    Havanese28:50 AM1
    Irish Setter122:00 PM6
    Irish Red & White Setters22:00 PM6
    Irish Terrier810:45 AM4
    Irish Wolfhound212:15 PM8
    Italian Greyhound610:45 AM4
    Japanese Chin411:50 AM5
    Keeshond138:55 AM8
    Labrador Retriever218:00 AM7
    Lakeland Terrier510:45 AM4
    Lhasa Apso49:50 AM1
    Maltese710:50 AM5
    Manchester Terrier (Standard)110:45 AM4
    Manchester Terrier (Toy)512:45 PM3
    Mastiff99:15 AM3
    Miniature American Shepherd161:30 PM8
    Miniature Bull Terrier610:50 AM5
    Miniature Pinscher711:50 AM5
    Miniature Schnauzer711:00 AM2
    Nederlandse Kooikerhondjes212:05 PM6
    Newfoundland109:15 AM3
    Norwegian Elkhound112:15 PM8
    Novice Junior Class410:05 AM6
    Novice Class A48:15 AM9
    Novice Class B28:00 AM9
    Old English Sheepdog32:30 PM8
    Open Junior Class410:05 AM6
    Open Class A411:35 AM10
    Open Class B1410:00 AM10
    Open Intermediate Class310:05 AM6
    Open Senior Class510:05 AM6
    Papillon119:30 AM2
    Parson Russell Terrier312:45 PM3
    Pekingese29:30 AM2
    Pembroke Welsh Corgi132:30 PM7
    Petit Basset Griffon Vendeens110:05 AM6
    Pharaoh Hound112:15 PM8
    Pointer31:00 PM6
    Polish Lowland Sheepdog12:30 PM8
    Pomeranian1011:00 AM2
    Poodle (Miniature)810:50 AM1
    Poodle (Standard)2111:55 AM1
    Poodle (Toy)109:50 AM1
    Portuguese Water Dog19:50 AM5
    Pug49:30 AM2
    Pumi21:30 PM8
    Rally Novice A411:30 AM9
    Rally Novice B911:30 AM9
    Rally Intermediate711:10 AM9
    Rally Advanced A110:40 AM9
    Rally Advanced B810:40 AM9
    Rally Excellent A110:20 AM9
    Rally Excellent B410:20 AM9
    Rally Master510:00 AM9
    Rat Terrier112:45 PM3
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)912:30 PM2
    Rhodesian Ridgeback288:00 AM6
    Rottweiler2210:00 AM3
    Russell Terriers72:05 PM3
    Saluki810:30 AM8
    Samoyed79:30 AM2
    Schipperke69:55 AM8
    Scottish Terrier912:45 PM3
    Sealyham Terrier22:05 PM3
    Shetland Sheepdog182:30 PM7
    Shiba-Inu19:55 AM8
    Shih Tzu210:50 AM5
    Siberian Husky1210:30 AM2
    Silky Terrier211:50 AM5
    Skye Terrier62:05 PM3
    Soft Coated Wheaten Terrier810:50 AM3
    Staffordshire Bull Terriers62:05 PM3
    Standard Schnauzer311:00 AM2
    Swedish Vallhund12:30 PM8
    The Master Class410:05 AM6
    Toy Fox Terrier78:00 AM5
    Utility Class A29:40 AM10
    Utility Class B138:00 AM10
    Vizsla159:50 AM7
    Weimaraner128:50 AM7
    Welsh Springer Spaniel112:05 PM6
    Welsh Terrier32:05 PM3
    West Highland White Terrier1012:45 PM3
    Whippet188:00 AM8
    Xoloitzcuintli19:50 AM1


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved