Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
San Fernando Kennel Club

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Cynthia Cool3485 Albert Lane
    Vacaville, CA 95688
    Mr. Bill (R.W.) Edwards1526 Belleau Road
    Glendale, CA 91206
    Mr. Alvin W. Eng4925 Charter Road
    Rocklin, CA 95765
    Mr. Philip Freilich5010 Chelsea Drive
    Martinez, CA 94553
    Mr. Lou M. Guerrero11240 Muscatel St
    Oak Hills, CA 92344
    Mrs. Debbie Hoffman4978 Caballeros
    San Luis Obispo, CA 93401
    Mr. William K. Iwamoto207 Via Sevilla
    Santa Barbara, CA 93109
    Dr. Sophia Kaluzniacki220 E Duval Road
    Green Valley, AZ 85614
    Ms. Gloria Kerr6820 E. Golden Lane
    Sahuarita, AZ 85629
    Mrs. Eleanor Maitland470 E. Arabian Drive
    Euchunga
    Australia SA 5153
    Mr. Kenneth B. Miller709 Waimea Drive
    El Cajon, CA 92019
    Mr. Desmond J. MurphyP.O. Box 257
    Monroe, NY 10949
    Mr. Leonard S. Reppond1188 Glen Drive
    San Leandro, CA 94577
    Mrs. Donnelle Richards9000 Ridgeway Drive
    Gilroy, CA 95020
    Mrs. Evie Sullivan10816 Indian Creek Road
    Indianapolis, IN 46259


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Bill (R.W.) Edwards
    Ring Steward: Paullet De Long
    Ring Steward: Randy Graves
    8:00 AM 
     4Beauceron 2-0-(2-0)
     5Belgian Sheepdog 2-2-(1-0)
     12Belgian Tervuren 0-4-(3-5)
     7Bouvier Des Flandres 1-3-(2-1)
    9:05 AM 
     4Briard 1-2-(1-0)
     21Border Collie 8-8-(2-3)
    10:00 AM 
     8Pembroke Welsh Corgi 1-6-(0-1)
     31Cardigan Welsh Corgi 10-10-(6-4)
    11:30 AM 
      Lunch
    Ring No 1
    Judge: Mr. Lou M. Guerrero
    12:15 PM 
     11Brittany 1-6-(3-1)
     10Chinese Crested 3-3-(1-3)
     5Italian Greyhound 1-1-(1-2)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Gloria Kerr
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     13Siberian Husky 2-4-(2-4)
     3Wirehaired Vizsla 0-2-(1-0)
     4Entlebucher Mountain Dog 2-1-(1-0)
     1Polish Lowland Sheepdog 0-0-(0-1)
     4Swedish Vallhund 1-2-(0-1)
    9:00 AM 
     9Chesapeake Bay Retriever 2-4-(2-1)
     7Flat-Coated Retriever 0-3-1VB-(1-2)
     11English Springer Spaniel 4-4-(2-1)
    10:05 AM 
     33Labrador Retriever 7-23-(2-1)
    11:20 AM 
     23Golden Retriever 7-12-(3-1)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     11Schipperke 2-4-(4-1)
     4German Shorthaired Pointer 0-1-(0-3)
     6Clumber Spaniel 0-3-(2-1)
     3Wirehaired Pointing Griffon 1-0-(1-1)
     4Cocker Spaniel (Black) 1-1-(2-0)
     4Cocker Spaniel (Ascob) 2-0-(0-2)
     1Cocker Spaniel (Parti-Color) 0-0-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Leonard S. Reppond
    Ring Steward: John Shoemaker
    9:00 AM 
     4English Toy Spaniel (B&PC) 3-0-(1-0)
     5Havanese 1-3-(1-0)
     5Japanese Chin 1-2-(1-1)
     3Affenpinscher 0-2-(1-0)
     1Brussels Griffon 0-1
     4Maltese 1-3
     2Lagotto Romagnolo 1-1
    10:00 AM 
     11Chihuahua (Long Coat) 6-3-(1-1)
     4Chihuahua (Smooth Coat) 3-0-(1-0)
    10:40 AM 
     1Yorkshire Terrier 1-0
     18Cavalier King Charles Spaniel 6-8-(2-2)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Cynthia Cool
    11:20 AM 
     21Pug 4-11-(4-2)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Eleanor Maitland
    1:30 PM 
     3Tibetan Spaniel 0-0-(1-2)
     1Boston Terrier 0-1
     7Bichon Frises 2-3-(2-0)
     6Lhasa Apso 0-2-(3-1)
     1Lowchen 0-0-(1-0)
     2Chow Chow 1-0-(0-1)
     14Afghan Hound 4-3-(6-1)
     14Rhodesian Ridgeback 5-5-(3-1)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Donnelle Richards
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     3Beagle Thirteen Inches 0-2-(0-1)
     5Beagle Fifteen Inches 2-0-(3-0)
     2Dachshund (Longhaired) 0-0-(2-0)
     5Dachshund (Smooth) 1-0-(3-1)
     4Dachshund (Wirehaired) 0-2-(1-1)
     6Irish Wolfhound 1-4-(1-0)
    9:00 AM 
     17Basset Hound 5-7-(4-1)
     13Whippet 6-4-(3-0)
    10:10 AM 
     4Basenji 0-1-(0-3)
     7Black and Tan Coonhound 0-3-(4-0)
     5Bloodhound 2-0-(2-1)
     4Borzoi 2-1-(1-0)
     3Petit Basset Griffon Vendeens 0-2-(1-0)
     1Greyhound 0-1
    11:00 AM 
     1Harrier 1-0
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     1Otterhound 0-0-(1-0)
     1Pharaoh Hound 0-0-(0-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(1-0)
     5Ibizan Hound 3-0-(0-2)
     4Portuguese Podengo Pequeno 1-2-(1-0)
     12Saluki 3-4-(3-2)
     5Coton de Tulear 2-0-(1-2)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Philip Freilich
    Ring Steward: Betsy Harvey
    8:00 AM 
     11Boxer 4-5-(1-1)
     6American Staffordshire Terrier 2-3-(1-0)
     4Staffordshire Bull Terriers 0-1-(3-0)
     5Welsh Terrier 3-1-(0-1)
    9:00 AM 
     14Soft Coated Wheaten Terrier 2-8-(2-2)
     2Airedale Terrier 0-0-(0-2)
     7Parson Russell Terrier 1-1-(4-1)
     2Rat Terrier 0-0-(1-1)
    10:00 AM 
     7Miniature Schnauzer 0-4-(3-0)
     2Cairn Terrier 1-0-(0-1)
     17Border Terrier 4-8-(3-1)
    11:00 AM 
     1West Highland White Terrier 0-0-(1-0)
     6Australian Terrier 1-0-(1-3)
     2Fox Terrier (Smooth) 0-1-(1-0)
     5Fox Terrier (Wire) 3-1-(0-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(2-0)
     3Miniature Bull Terrier 1-0-(2-0)
     2Norwich Terrier 1-1
    11:50 AM 
     8Scottish Terrier 2-3-(1-2)
     1Irish Terrier 0-0-(0-1)
     1Bull Terrier (White) 1-0
     1Lakeland Terrier 0-0-(1-0)
     5Dandie Dinmont Terrier 3-1-(1-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Evie Sullivan
    Ring Steward: Dan Lockhart
    Ring Steward: Doris Bandoian
    10:00 AM 
     7Mastiff 2-2-(2-1)
     18Rottweiler 1-10-(4-3)
    11:00 AM 
     1Black Russian Terrier 0-0-(1-0)
     1Dogue De Bordeaux 0-0-(0-1)
     5Bullmastiff 0-0-(3-2)
     9Cane Corso 5-2-(0-2)
     3ST. Bernard 1-0-(1-0)
     3Standard Schnauzer 0-0-(2-1)
     3Tibetan Mastiff 1-2
    12 Noon 
     1Komondor 0-1
     2German Pinscher 0-0-(2-0)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     5Portuguese Water Dog 1-3-(1-0)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Desmond J. Murphy
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     5Pointer 2-2-(0-1)
     3German Wirehaired Pointer 2-0-(1-0)
     5English Setter 2-0-(3-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Field Spaniel 1-0
     2Sussex Spaniel 1-0-(1-0)
     6Weimaraner 0-1-(4-1)
     3Pekingese 1-0-(2-0)
    9:00 AM 
     5Poodle (Toy) 2-2-(0-1)
     3Shih Tzu 1-2
     6Pomeranian 3-2-(0-1)
     6Toy Fox Terrier 2-1-(2-1)
    9:50 AM 
     9Miniature Pinscher 3-3-(1-2)
     16Papillon 6-5-(3-2)
    10:50 AM 
     6Poodle (Miniature) 0-3-(2-1)
     9Irish Setter 2-6-(1-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     6Vizsla 2-2-(0-2)
     13Poodle (Standard) 6-5-(1-1)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Eleanor Maitland
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     13Bulldog 4-7-(1-1)
    8:30 AM 
     27French Bulldog 7-15-(2-3)
    9:35 AM 
     9Chinese Shar-Pei 4-0-(2-3)
     7Dalmatian 2-2-(3-0)
     6Finnish Spitz 1-4-(1-0)
     2Tibetan Terrier 0-0-(1-1)
    10:30 AM 
     6Shiba-Inu 1-3-(2-0)
     22Keeshond 6-8-(4-4)
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Debbie Hoffman
    11:30 AM 
     7English Cocker Spaniel Sweepstakes 2-5
     1English Cocker Spaniel Veteran Sweepstakes 1-0
    Ring No 8
    Judge: Mrs. Eleanor Maitland
    12:15 PM 
     35English Cocker Spaniel 6-13-(5-5)
    Ring No 9
    Judge: Dr. Sophia Kaluzniacki
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    8:00 AM 
     2Akita 1-1
     8Alaskan Malamute 3-1-(1-3)
     16Great Dane 4-4-(6-2)
    9:00 AM 
     6Newfoundland 2-2-(2-0)
     9Greater Swiss Mountain Dog 3-3-(2-1)
     10Great Pyrenees 3-2-(4-1)
    10:00 AM 
     5Anatolian Shepherd 0-2-(1-2)
     19Doberman Pinscher 3-10-(3-3)
    11:00 AM 
     12Samoyed 2-4-(4-2)
     3Bernese Mountain Dog 1-1-(1-0)
    Ring No 9
    Judge: Mr. Bill (R.W.) Edwards
    12:15 PM 
     6Old English Sheepdog 3-1-(2-0)
     7Australian Cattle Dog 0-4-(2-1)
     19Australian Shepherd 10-6-(2-1)
    1:30 PM 
     4Bearded Collie 2-0-(0-2)
     9Collie (Rough) 4-4-(1-0)
     3Collie (Smooth) 1-1-(1-0)
     10Shetland Sheepdog 6-3-(1-0)
     6German Shepherd Dog 2-2-(2-0)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Alvin W. Eng
    8:00 AM 
     20Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:50 AM 
     22Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     15Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    Ring No 11
    Judge: Mr. Kenneth B. Miller
    8:00 AM 
     9Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    9:15 AM 
     10Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    10:20 AM 
     16Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     4Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    Ring No 12
    Judge: Mr. William K. Iwamoto
    8:00 AM 
     16Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:55 AM 
     9Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    9:25 AM 
     19Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    10:30 AM 
     6Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    10:50 AM 
     5Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    11:10 AM 
     4Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
     13Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )

    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.

    Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.

    NOHS Groups will start at 2:00 pm in Ring 7.
    Working Mr. Guerrero
    Toys Mr. Guerrero
    Sporting Mr. Guerrero
    Non-Sporting Mr. Guerrero
    Herding Mr. Guerrero
    Terriers Mr. Guerrero
    Hounds Mr. Guerrero
    BOHIS Mr. Reppond

    Puppy Group Judging will start at 2:30 p.m. in Ring 8.
    Working Mrs. Richards
    Toys Mrs. Cool
    Sporting Mrs. Sullivan Non-Sporting Mr. Edwards
    Herding Mr. Freilich
    Terriers Ms. Kerr
    Hounds Ms. Hollingsworth
    Best Puppy In Show - Ms. Busse

    Variety Judging will start at 3:00 p.m. in Rings 5 and 6.
    Working Mrs. Sullivan
    Toys Mr. Murphy
    Sporting Ms. Kerr
    Non-Sporting Mrs. Richards
    Herding Dr. Kaluzniacki
    Terriers Mr. Edwards
    Hounds Mrs. Maitland
    Best In Show Mr. Reppond

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    NEW EXHIBITOR BRIEFING - A New Exhibitor Briefing will be held. The briefing location and time will be posted at the Superintendents Table. Spectators are welcome to attend.

    OFFICIAL NOTICE - CHANGE OF JUDGE

    The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.

    Under Ch. 7, Sec. 13 of the American Kennel Club Rules Applying to Dog Shows, the following judge changes are being made. Ms. Kerr will judge Schipperkes in place of Mrs. Maitland.

    Under Ch. 1, Sec. 28 of the American Kennel Club Obedience Regulations the following judge changes are being made. Mr. Miller will judge Utility A, Novice A, Beginner Novice A, Beginner Novice B in place of Mr. Eng.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher39:00 AM3
    Afghan Hound141:30 PM3
    Airedale Terrier29:00 AM5
    Akita28:00 AM9
    Alaskan Malamute88:00 AM9
    American Staffordshire Terrier68:00 AM5
    Anatolian Shepherd510:00 AM9
    Australian Cattle Dog712:15 PM9
    Australian Shepherd1912:15 PM9
    Australian Terrier611:00 AM5
    Basenji410:10 AM4
    Basset Hound179:00 AM4
    Beagle Thirteen Inches38:00 AM4
    Beagle Fifteen Inches58:00 AM4
    Bearded Collie41:30 PM9
    Beauceron48:00 AM1
    Beginner Novice A410:20 AM11
    Beginner Novice B1610:20 AM11
    Belgian Sheepdog58:00 AM1
    Belgian Tervuren128:00 AM1
    Bernese Mountain Dog311:00 AM9
    Bichon Frises71:30 PM3
    Black and Tan Coonhound710:10 AM4
    Black Russian Terrier111:00 AM6
    Bloodhound510:10 AM4
    Border Collie219:05 AM1
    Border Terrier1710:00 AM5
    Borzoi410:10 AM4
    Boston Terrier11:30 PM3
    Bouvier Des Flandres78:00 AM1
    Boxer118:00 AM5
    Briard49:05 AM1
    Brittany1112:15 PM1
    Brussels Griffon19:00 AM3
    Bull Terrier (White)111:50 AM5
    Bulldog138:00 AM8
    Bullmastiff511:00 AM6
    Cairn Terrier210:00 AM5
    Cane Corso911:00 AM6
    Cardigan Welsh Corgi3110:00 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1810:40 AM3
    Chesapeake Bay Retriever99:00 AM2
    Chihuahua (Long Coat)1110:00 AM3
    Chihuahua (Smooth Coat)410:00 AM3
    Chinese Crested1012:15 PM1
    Chinese Shar-Pei99:35 AM8
    Chow Chow21:30 PM3
    Clumber Spaniel61:00 PM2
    Cocker Spaniel (Ascob)41:00 PM2
    Cocker Spaniel (Black)41:00 PM2
    Cocker Spaniel (Parti-Color)11:00 PM2
    Collie (Rough)91:30 PM9
    Collie (Smooth)31:30 PM9
    Coton de Tulear511:00 AM4
    Dachshund (Longhaired)28:00 AM4
    Dachshund (Smooth)58:00 AM4
    Dachshund (Wirehaired)48:00 AM4
    Dalmatian79:35 AM8
    Dandie Dinmont Terrier511:50 AM5
    Doberman Pinscher1910:00 AM9
    Dogue De Bordeaux111:00 AM6
    English Cocker Spaniel3512:15 PM8
    English Cocker Spaniel Sweepstakes711:30 AM8
    English Cocker Spaniel Veteran Sweepstakes111:30 AM8
    English Setter58:00 AM7
    English Springer Spaniel119:00 AM2
    English Toy Spaniel (B&PC)49:00 AM3
    Entlebucher Mountain Dog48:00 AM2
    Field Spaniel18:00 AM7
    Finnish Spitz69:35 AM8
    Flat-Coated Retriever79:00 AM2
    Fox Terrier (Smooth)211:00 AM5
    Fox Terrier (Wire)511:00 AM5
    French Bulldog278:30 AM8
    German Pinscher212 Noon6
    German Shepherd Dog61:30 PM9
    German Shorthaired Pointer41:00 PM2
    German Wirehaired Pointer38:00 AM7
    Golden Retriever2311:20 AM2
    Gordon Setter18:00 AM7
    Great Dane168:00 AM9
    Great Pyrenees109:00 AM9
    Greater Swiss Mountain Dog99:00 AM9
    Greyhound110:10 AM4
    Harrier111:00 AM4
    Havanese59:00 AM3
    Ibizan Hound511:00 AM4
    Irish Setter910:50 AM7
    Irish Terrier111:50 AM5
    Irish Wolfhound68:00 AM4
    Italian Greyhound512:15 PM1
    Japanese Chin59:00 AM3
    Keeshond2210:30 AM8
    Komondor112 Noon6
    Labrador Retriever3310:05 AM2
    Lagotto Romagnolo29:00 AM3
    Lakeland Terrier111:50 AM5
    Leonberger412 Noon6
    Lhasa Apso61:30 PM3
    Lowchen11:30 PM3
    Maltese49:00 AM3
    Manchester Terrier (Standard)211:00 AM5
    Mastiff710:00 AM6
    Miniature Bull Terrier311:00 AM5
    Miniature Pinscher99:50 AM7
    Miniature Schnauzer710:00 AM5
    Newfoundland69:00 AM9
    Norwegian Elkhound111:00 AM4
    Norwich Terrier211:00 AM5
    Novice Junior Class212:55 PM3
    Novice Class A109:15 AM11
    Novice Class B1311:10 AM12
    Novice Intermediate Class112:55 PM3
    Novice Senior Class112:55 PM3
    Old English Sheepdog612:15 PM9
    Open Junior Class312:55 PM3
    Open Class A1510:50 AM10
    Open Class B2210:50 AM10
    Open Intermediate Class712:55 PM3
    Open Senior Class912:55 PM3
    Otterhound111:00 AM4
    Papillon169:50 AM7
    Parson Russell Terrier79:00 AM5
    Pekingese38:00 AM7
    Pembroke Welsh Corgi810:00 AM1
    Petit Basset Griffon Vendeens310:10 AM4
    Pharaoh Hound111:00 AM4
    Pointer58:00 AM7
    Polish Lowland Sheepdog18:00 AM2
    Pomeranian69:00 AM7
    Poodle (Miniature)610:50 AM7
    Poodle (Standard)1312:15 PM7
    Poodle (Toy)59:00 AM7
    Portuguese Podengo Pequeno411:00 AM4
    Portuguese Water Dog512 Noon6
    Pug2111:20 AM3
    Rally Novice A411:10 AM12
    Rally Novice B510:50 AM12
    Rally Advanced A610:30 AM12
    Rally Advanced B199:25 AM12
    Rally Excellent A98:55 AM12
    Rally Excellent B168:00 AM12
    Rat Terrier29:00 AM5
    Rhodesian Ridgeback141:30 PM3
    Rottweiler1810:00 AM6
    Saluki1211:00 AM4
    Samoyed1211:00 AM9
    Schipperke111:00 PM2
    Scottish Terrier811:50 AM5
    Shetland Sheepdog101:30 PM9
    Shiba-Inu610:30 AM8
    Shih Tzu39:00 AM7
    Siberian Husky138:00 AM2
    Soft Coated Wheaten Terrier149:00 AM5
    ST. Bernard311:00 AM6
    Staffordshire Bull Terriers48:00 AM5
    Standard Schnauzer311:00 AM6
    Sussex Spaniel28:00 AM7
    Swedish Vallhund48:00 AM2
    Tibetan Mastiff311:00 AM6
    Tibetan Spaniel31:30 PM3
    Tibetan Terrier29:35 AM8
    Toy Fox Terrier69:00 AM7
    Utility Class A98:00 AM11
    Utility Class B208:00 AM10
    Vizsla612:15 PM7
    Weimaraner68:00 AM7
    Welsh Terrier58:00 AM5
    West Highland White Terrier111:00 AM5
    Whippet139:00 AM4
    Wirehaired Pointing Griffon31:00 PM2
    Wirehaired Vizsla38:00 AM2
    Xoloitzcuintli111:00 AM4
    Yorkshire Terrier110:40 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved