Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Great Western Terrier Assoc

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Ms. Janet M. AllenPO Box 117
    Pt. Reyes Sta., CA 94956
    Mr. Peter Atkinson28565 East Vallejo Ave
    Temecula, CA 92592
    Ms. Janet Bartholomew7756 Fir Road
    Reeds, MO 64859
    Mr. Edd E. Bivin4108 Pebblebrook Court
    Fort Worth, TX 76109
    Mr. Robert D. Black593 Mud Road
    Newtown, PA 18940
    Mr. Benny Cheek10877 Prescott Drive
    Frisco, TX 75033
    Ms. Gay H. Dunlap80519 Avenida Camarillo
    Indio, CA 92203
    Ms. Kathleen J. Ferris32 A East Holland Road
    Holland, PA 18966
    Mrs. Karin Godwin12020 205th Street E
    Graham, WA 98338
    Mr. Colin "Skip" Greaney4009 Fieldgreen Place
    Land of Lakes, FL 24639
    Mrs. Anne S. Katona2767 Sky Horse Trail
    Reno, NV 89511
    Mr. John Killeen321 S Poinsettia Drive
    Orange, CA 92868
    Ms. Genie Kline585 Timberland Rd
    Wetumpka, AL 36093
    Mrs. Pamela B. Peat10360 E. Raintree Drive
    Scottsdale, AZ 85255
    Mr. Stuart PlaneVane Hall,Blandford Pl
    Sealyham, Durham
    UK
    Mr. Brent Ruppel9745 Dawn Way
    Windsor, CA 94592
    Ms. Claudia J. SeabergP.O. Box 846
    Franklin, TN 37065
    Mr. Jack G. Smith889 El Paisano Drive
    Fallbrook, CA 92028
    Mr. Zane Smith334 Estancia Lane
    Boerne, TX 78006
    Ms. Virginia Latham Smith5051 East Collier Road
    Acampo, CA 95220
    Dr. John Spurr9159 S. 2nd St
    Mattawan, MI 49071
    Mr. Frank M. Stevens1910 Olympic Blvd, Suite 250
    Walnut Creek, CA 94596


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Stuart Plane
    Ring Steward: Dick Rupert
    9:30 AM 
     13Airedale Terrier 1-6-(4-2)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Karin Godwin
    11:30 AM 
     5Cairn Terriers Sweepstakes 1-4
    Ring No 1
    Judge: Ms. Virginia Latham Smith
    1:00 PM 
     24Cairn Terrier 5-12-(5-2)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Pamela B. Peat
    Ring Steward: Fran Brown
    9:30 AM 
     12Skye Terrier 4-5-(1-2)
    Ring No 2
    Judge: Ms. Virginia Latham Smith
    10:15 AM 
     24Bedlington Terrier 4-6-(3-3)-4BR
    11:00 AM 
     19Sealyham Terrier 6-7-(1-5)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Peter Atkinson
    Ring Steward: Barbara Rupert
    9:00 AM 
     4American Staffordshire Terriers Sweepstakes 2-2
     2American Staffordshire Terriers Veteran Sweepstake 1-1
    Ring No 3
    Judge: Mr. Benny Cheek
    9:30 AM 
     14American Staffordshire Terrier 5-7-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Peter Atkinson
    10:15 AM 
     2Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes 0-2
    Ring No 3
    Judge: Mr. Zane Smith
    10:30 AM 
     16Staffordshire Bull Terriers 3-8-(3-2)
    1:30 PM 
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 4
    Judge: Mr. Frank M. Stevens
    Ring Steward: Valerie Stokes
    11:00 AM 
     2Welsh Terriers Sweepstakes 1-1
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert D. Black
    11:30 AM 
     8Welsh Terrier 1-4-(2-1)
    11:50 AM 
      Lunch
    Ring No 4
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    1:00 PM 
     23Fox Terrier (Smooth) 5-7-(5-2)-4BR
     12Fox Terrier (Wire) 3-6-(1-2)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Anne S. Katona
    Ring Steward: Lucinda Bersano
    9:00 AM 
     23Kerry Blue Terrier 4-8-(4-7)
    Ring No 5
    Judge: Mr. Jack G. Smith
    10:00 AM 
     8West Highland White Terriers Sweepstakes 4-4
     1West Highland White Terriers Vet Sweepstakes 0-1
    Ring No 5
    Judge: Mr. Stuart Plane
    10:30 AM 
     22West Highland White Terrier 6-7-(6-3)
    Ring No 5
    Judge: Mr. John Killeen
    11:30 AM 
     4Irish Terriers Sweepstakes 2-2
    Ring No 5
    Judge: Ms. Kathleen J. Ferris
    11:45 AM 
     15Irish Terrier 3-4-2VD-(2-4)
    Ring No 6
    Judge: Ms. Janet M. Allen
    Ring Steward: Kathleen Soares
    10:00 AM 
     15Miniature Schnauzers Sweepstakes 7-8
     4Miniature Schnauzer Veteran Sweepstakes 4-0
    Ring No 6
    Judge: Ms. Claudia J. Seaberg
    10:30 AM 
     64Miniature Schnauzer 9-28-(13-5)-2BR-1SD
    Ring No 7
    Judge: Mr. Brent Ruppel
    Ring Steward: Ray Moore
    Ring Steward: Larry Lester
    9:00 AM 
     6Bull Terriers (Colored) Sweepstakes 5-1
     6Bull Terriers (White) Sweepstakes 2-4
    Ring No 7
    Judge: Mr. Colin "Skip" Greaney
    10:00 AM 
     20Bull Terrier (Colored) 8-5-(3-3)
     18Bull Terrier (White) 6-5-(4-3)
    Ring No 7
    Judge: Dr. John Spurr
    11:30 AM 
     5Miniature Bull Terrier Sweepstakes 1-4
    11:45 AM 
      Lunch
    Ring No 7
    Judge: Mr. Colin "Skip" Greaney
    1:00 PM 
     20Miniature Bull Terrier 3-10-1VD-(3-3)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Janet Bartholomew
    Ring Steward: Pamela Offutt
    10:00 AM 
     22Scottish Terriers Sweepstakes 8-14
     2Scottish Terrier Vet Sweepstakes 1-1
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Anne S. Katona
    11:30 AM 
     46Scottish Terrier 13-17-1VB-(8-7)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Genie Kline
    Ring Steward: Wilma Johnson
    Ring Steward: Lynn Acquire
    10:00 AM 
     6Soft Coated Wheaten Terriers Sweepstakes 0-6
     4Soft Coated Wheaten Terrier Vet Sweepstakes 2-2
    Ring No 10
    Judge: Ms. Gay H. Dunlap
    11:00 AM 
     44Soft Coated Wheaten Terrier 8-15-2VD-(11-6)-2BR
    Ring No 11
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    Ring Steward: Richard Urquhart
    10:00 AM 
     33Border Terrier 11-10-(6-5)-1SD
    11:15 AM 
     22Russell Terriers 7-7-(5-1)-2BR
    12:05 PM 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Mr. Stuart Plane
    1:00 PM 
     21Parson Russell Terrier 5-6-(4-5)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Edd E. Bivin
    Ring Steward: Suzie Lascoe
    9:00 AM 
     8Norwich Terrier 1-2-(5-0)
     7Norfolk Terrier 1-2-(2-2)
    Ring No 12
    Judge: Ms. Virginia Latham Smith
    9:30 AM 
     14Australian Terrier 2-3-(3-4)-2BR
    Ring No 12
    Judge: Ms. Kathleen J. Ferris
    10:00 AM 
     3Cesky Terrier 1-0-(2-0)
     6Dandie Dinmont Terrier 1-4-(1-0)
     5Lakeland Terrier 2-1-(1-1)
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
    10:35 AM 
     15Rat Terrier 5-4-(3-3)

    Additional Information & Notices

    Starting at 3:00 pm. Presentation of Best Junior Handler.

    Judging of Bred by Exhibitor Group Mr. Peter Atkinson

    Judging of Terrier Brace, Team and Group Mrs. AnneKatona

    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION - The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 8:30 AM the morning of the show.


    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Airedale Terrier139:30 AM1
    American Staffordshire Terrier149:30 AM3
    American Staffordshire Terriers Sweepstakes49:00 AM3
    American Staffordshire Terriers Veteran Sweepstake29:00 AM3
    Australian Terrier149:30 AM12
    Bedlington Terrier2410:15 AM2
    Border Terrier3310:00 AM11
    Bull Terrier (Colored)2010:00 AM7
    Bull Terrier (White)1810:00 AM7
    Bull Terriers (Colored) Sweepstakes69:00 AM7
    Bull Terriers (White) Sweepstakes69:00 AM7
    Cairn Terrier241:00 PM1
    Cairn Terriers Sweepstakes511:30 AM1
    Cesky Terrier310:00 AM12
    Dandie Dinmont Terrier610:00 AM12
    Fox Terrier (Smooth)231:00 PM4
    Fox Terrier (Wire)121:00 PM4
    Irish Terrier1511:45 AM5
    Irish Terriers Sweepstakes411:30 AM5
    Kerry Blue Terrier239:00 AM5
    Lakeland Terrier510:00 AM12
    Manchester Terrier (Standard)110:00 AM12
    Miniature Bull Terrier201:00 PM7
    Miniature Bull Terrier Sweepstakes511:30 AM7
    Miniature Schnauzer6410:30 AM6
    Miniature Schnauzer Veteran Sweepstakes410:00 AM6
    Miniature Schnauzers Sweepstakes1510:00 AM6
    Norfolk Terrier79:00 AM12
    Norwich Terrier89:00 AM12
    Novice Junior Class11:30 PM3
    Novice Intermediate Class11:30 PM3
    Open Intermediate Class21:30 PM3
    Open Senior Class31:30 PM3
    Parson Russell Terrier211:00 PM11
    Rat Terrier1510:35 AM12
    Russell Terriers2211:15 AM11
    Scottish Terrier4611:30 AM9
    Scottish Terrier Vet Sweepstakes210:00 AM9
    Scottish Terriers Sweepstakes2210:00 AM9
    Sealyham Terrier2011:00 AM2
    Skye Terrier129:30 AM2
    Soft Coated Wheaten Terrier4411:00 AM10
    Soft Coated Wheaten Terrier Vet Sweepstakes410:00 AM10
    Soft Coated Wheaten Terriers Sweepstakes610:00 AM10
    Staffordshire Bull Terriers1610:30 AM3
    Staffordshire Bull Terriers Sweepstakes210:15 AM3
    Welsh Terrier811:30 AM4
    Welsh Terriers Sweepstakes211:00 AM4
    West Highland White Terrier2210:30 AM5
    West Highland White Terriers Sweepstakes810:00 AM5
    West Highland White Terriers Vet Sweepstakes110:00 AM5


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved