Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Lompoc Valley Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Nancy Leising104 Fort Park CV
    Georgetown, TX 78633
    Mr. Laurence J. Libeu1040 Refugio Rd
    Santa Ynez, CA 93460
    Dr. Edna K. Martin6020 W. Egidi Ln
    Libertyille, IL 60048
    Ms. Ann C. Meyer6313 Canary St
    Sarasota, FL 34241
    Mr. Robert Stein178 Windfall Creek Dr
    Chapel Hill, NC 27517
    Mrs. Helen Winski Stein178 Windfall Creek Dr
    Chapel Hill, NC 27517
    Mr. Charles E. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922
    Mrs. Patricia V. TrotterP.O. Box 222036
    Carmel, CA 93922

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mr. Charles E. Trotter
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     4Border Terrier 0-2-(2-0)
     3Parson Russell Terrier 0-2-(1-0)
     7Russell Terriers 2-2-(2-1)
     2Norfolk Terrier 0-1-(0-1)
     1Norwich Terrier 0-0-(1-0)
     3Cardigan Welsh Corgi 1-1-(1-0)
     5Pembroke Welsh Corgi 1-1-(1-2)
    9:00 AM 
     2Australian Cattle Dog 0-0-(0-2)
     3Bearded Collie 0-0-(1-2)
     1Belgian Malinois 0-0-(0-1)
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     1Swedish Vallhund 0-0-(0-1)
     17Border Collie 0-11-(4-2)
    10:00 AM 
     2Briard 0-0-(1-1)
     7Bouvier Des Flandres 2-2-(1-2)
     11Miniature American Shepherd 4-2-(3-2)
     4Soft Coated Wheaten Terrier 0-1-(3-0)
    11:00 AM 
     1Old English Sheepdog 0-1
     1Kerry Blue Terrier 0-0-(1-0)
     1Airedale Terrier 0-0-(1-0)
     1Miniature Bull Terrier 0-0-(0-1)
     9Miniature Schnauzer 2-2-(3-2)
     20Australian Shepherd 10-4-(2-4)
    Ring No 3
    Judge: Mr. Laurence J. Libeu
    Ring Steward: Ginny Bryant
    8:00 AM 
     18Labrador Retriever 6-10-(2-0)
     5German Shorthaired Pointer 0-3-(1-1)
     2German Wirehaired Pointer 1-0-(1-0)
    9:00 AM 
     1Pointer 0-0-(1-0)
     2English Setter 0-0-(2-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     6Brittany 2-2-(1-1)
     1Weimaraner 0-0-(1-0)
     4Wirehaired Pointing Griffon 1-0-(1-2)
     6Irish Setter 0-3-(2-1)
     2Cocker Spaniel (Ascob) 0-2
     1English Springer Spaniel 0-0-(1-0)
    10:00 AM 
     6Vizsla 1-3-(1-1)
     20Golden Retriever 10-8-(1-1)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Nancy Leising
    11:00 AM 
     16Whippet 6-6-(2-1)
    11:40 AM 
     19Greyhound 4-8-(2-5)
    Ring No 4
    Judge: Mr. Robert Stein
    Ring Steward: Kathleen Soares
    8:00 AM 
     2Basset Hound 1-1
     15Rhodesian Ridgeback 5-6-(3-1)
     7Boxer 1-4-(1-1)
     4Mastiff 2-0-(1-1)
    9:00 AM 
     5Siberian Husky 0-3-(2-0)
     3Akita 0-2-(1-0)
     3Bernese Mountain Dog 1-1-(1-0)
     10Cane Corso 1-3-(4-2)
     6Greater Swiss Mountain Dog 1-3-(1-1)
     2Portuguese Water Dog 0-0-(1-1)
    10:00 AM 
     1Giant Schnauzer 0-0-(0-1)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     10Doberman Pinscher 2-3-(3-2)
     18Great Dane 3-9-(5-1)
    11:00 AM 
     1Newfoundland 0-0-(1-0)
     3Alaskan Malamute 0-0-(3-0)
     12Great Pyrenees 2-4-(3-3)
     5Rottweiler 0-3-(1-1)
     8Samoyed 1-5-(1-1)
     4Standard Schnauzer 0-1-(1-2)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Helen Winski Stein
    Ring Steward: Janice Pardue
    8:00 AM 
     24French Bulldog 10-10-(4-0)
    9:00 AM 
     3Bulldog 1-2
     3Chinese Shar-Pei 2-0-(0-1)
     4Boston Terrier 1-2-(1-0)
     2Tibetan Spaniel 1-1
     2Basenji 1-1
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     1Brussels Griffon 0-0-(0-1)
     7Dalmatian 1-3-(2-1)
    10:00 AM 
     8Poodle (Miniature) 1-6-(0-1)
     2Tibetan Terrier 0-0-(1-1)
     1Pharaoh Hound 0-1
     10Afghan Hound 3-4-(3-0)
     1Open Intermediate Class
     2Open Senior Class
     1The Master Class
    11:00 AM 
     4Bichon Frises 1-2-(0-1)
     19Cavalier King Charles Spaniel 6-3-1VB-(6-3)
    11:55 AM 
     11Poodle (Standard) 2-8-(0-1)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Patricia V. Trotter
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     3Pug 0-0-(3-0)
     8Chinese Crested 2-2-(3-1)
     7Italian Greyhound 1-2-(1-3)
     2Japanese Chin 0-1-(0-1)
     5Papillon 3-1-(0-1)
    9:00 AM 
     10Poodle (Toy) 2-7-(1-0)
     2Pekingese 0-1-(1-0)
     4Pomeranian 1-1-(2-0)
     6Silky Terrier 2-3-(0-1)
     4Havanese 2-1-(0-1)
    10:00 AM 
     1Shetland Sheepdog 1-0
     11German Shepherd Dog 6-3-(2-0)
    10:30 AM 
     2Chihuahua (Smooth Coat) 1-1
     23Chihuahua (Long Coat) 10-10-(1-2)
    Ring No 7
    Judge: Dr. Edna K. Martin
    Ring Steward: David Alexander
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     2Beagle Thirteen Inches 0-1-(1-0)
     1Beagle Fifteen Inches 0-0-(1-0)
     4Dachshund (Longhaired) 1-2-(1-0)
     1Dachshund (Smooth) 0-0-(1-0)
     4Dachshund (Wirehaired) 1-2-(1-0)
     6Bloodhound 2-1-(3-0)
     3Bluetick Coonhound 0-0-(0-3)
     1Redbone Coonhound 0-0-(0-1)
    8:50 AM 
     14Borzoi 3-5-(2-4)
    9:35 AM 
     25Irish Wolfhound 6-11-(4-4)
    Ring No 8
    Judge: Ms. Ann C. Meyer
    Ring Steward: David Alexander
    10:00 AM 
     55Saluki 19-19-3VD-(7-7)
    12:15 PM 
      Lunch

    Top

    Additional Information & Notices

    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    Variety Group Judging will start at 1 pm in Ring 7. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    Sporting Mr. Stein
    Hounds Mrs. Stein
    Herding Mr. Stein
    Toys Mrs. Stein
    Terriers Mr. Trotter
    Working Mrs. Trotter
    NonSporting Mr. Trotter
    Best In Show Mrs. Trotter
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    Note: At the time of this printing there have been no judge changes.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher19:00 AM5
    Afghan Hound1010:00 AM5
    Airedale Terrier111:00 AM1
    Akita39:00 AM4
    Alaskan Malamute311:00 AM4
    Australian Cattle Dog29:00 AM1
    Australian Shepherd2011:00 AM1
    Basenji29:00 AM5
    Basset Hound28:00 AM4
    Beagle Thirteen Inches28:00 AM7
    Beagle Fifteen Inches18:00 AM7
    Bearded Collie39:00 AM1
    Belgian Malinois19:00 AM1
    Berger Picard19:00 AM1
    Bernese Mountain Dog39:00 AM4
    Bichon Frises411:00 AM5
    Bloodhound68:00 AM7
    Bluetick Coonhound38:00 AM7
    Border Collie179:00 AM1
    Border Terrier48:00 AM1
    Borzoi148:50 AM7
    Boston Terrier49:00 AM5
    Bouvier Des Flandres710:00 AM1
    Boxer78:00 AM4
    Briard210:00 AM1
    Brittany69:00 AM3
    Brussels Griffon19:00 AM5
    Bulldog39:00 AM5
    Cane Corso109:00 AM4
    Cardigan Welsh Corgi38:00 AM1
    Cavalier King Charles Spaniel1911:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)2310:30 AM6
    Chihuahua (Smooth Coat)210:30 AM6
    Chinese Crested88:00 AM6
    Chinese Shar-Pei39:00 AM5
    Cocker Spaniel (Ascob)29:00 AM3
    Dachshund (Longhaired)48:00 AM7
    Dachshund (Smooth)18:00 AM7
    Dachshund (Wirehaired)48:00 AM7
    Dalmatian79:00 AM5
    Doberman Pinscher1010:00 AM4
    English Setter29:00 AM3
    English Springer Spaniel19:00 AM3
    French Bulldog248:00 AM5
    German Shepherd Dog1110:00 AM6
    German Shorthaired Pointer58:00 AM3
    German Wirehaired Pointer28:00 AM3
    Giant Schnauzer110:00 AM4
    Golden Retriever2010:00 AM3
    Gordon Setter19:00 AM3
    Great Dane1810:00 AM4
    Great Pyrenees1211:00 AM4
    Greater Swiss Mountain Dog69:00 AM4
    Greyhound1911:40 AM3
    Havanese49:00 AM6
    Irish Setter69:00 AM3
    Irish Wolfhound259:35 AM7
    Italian Greyhound78:00 AM6
    Japanese Chin28:00 AM6
    Kerry Blue Terrier111:00 AM1
    Kuvasz110:00 AM4
    Labrador Retriever188:00 AM3
    Mastiff48:00 AM4
    Miniature American Shepherd1110:00 AM1
    Miniature Bull Terrier111:00 AM1
    Miniature Schnauzer911:00 AM1
    Newfoundland111:00 AM4
    Norfolk Terrier28:00 AM1
    Norwich Terrier18:00 AM1
    Old English Sheepdog111:00 AM1
    Open Intermediate Class110:00 AM5
    Open Senior Class210:00 AM5
    Papillon58:00 AM6
    Parson Russell Terrier38:00 AM1
    Pekingese29:00 AM6
    Pembroke Welsh Corgi58:00 AM1
    Pharaoh Hound110:00 AM5
    Pointer19:00 AM3
    Pomeranian49:00 AM6
    Poodle (Miniature)810:00 AM5
    Poodle (Standard)1111:55 AM5
    Poodle (Toy)109:00 AM6
    Portuguese Water Dog29:00 AM4
    Pug38:00 AM6
    Redbone Coonhound18:00 AM7
    Rhodesian Ridgeback158:00 AM4
    Rottweiler511:00 AM4
    Russell Terriers78:00 AM1
    Saluki5510:00 AM8
    Samoyed811:00 AM4
    Shetland Sheepdog110:00 AM6
    Siberian Husky59:00 AM4
    Silky Terrier69:00 AM6
    Soft Coated Wheaten Terrier410:00 AM1
    Standard Schnauzer411:00 AM4
    Swedish Vallhund19:00 AM1
    The Master Class110:00 AM5
    Tibetan Spaniel29:00 AM5
    Tibetan Terrier210:00 AM5
    Vizsla610:00 AM3
    Weimaraner19:00 AM3
    Whippet1611:00 AM3
    Wirehaired Pointing Griffon49:00 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved