Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information

Lake Mathews Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

    JP in PDF for Judging Program page on website:
  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Ms. Nancy S. Amburgey11805 Meadowglen Ln, Apt 2321
    Houston, TX 77082
    Mrs. Pauline AndrusP.O. Box 960
    Crestline, CA 92325
    Mr. Fred C. Bassett737 W. Helena St
    Broken Arrow, OK 74012
    Mr. Hal T. Biermann314 River Rd
    Chatham, NJ 07928
    Dr. Norbert Dee13298 Wilt Store Rd
    Leesburg, VA 20176
    Ms. Paula Dempsey4222 260th St E
    Spanaway, WA 98387
    Mrs. Anne S. Katona2767 Sky Horse Trail
    Reno, NV 89511
    Ms. Peggy L Lloyd3138 E. FM 389
    Round Top, TX 78954
    Mr. Robert M. Margolis13324 Sutton St
    Cerritos, CA 90703
    Mr. Sam Houston McDonald2301 Eagle Farms Rd
    Chester Springs, PA 19425
    Ms. Denny Mounce3220 Wagner Rd
    Round Top, TX 78954
    No Classes No Classes
    Mrs. Janice G. Pardue1539 4th Av
    Kingsburg, CA 93631
    Mr. Lawrence J. (Larry) Sinclair2330 S. Dishman Ln
    Spokane Valley, WA 99206
    Mrs. Lawrence (Janet) Sinclair2330 S. Dishman Ln
    Spokane Valley, WA 99206

    Top

    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Dr. Norbert Dee
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     2German Wirehaired Pointer 0-1-(1-0)
     23German Shorthaired Pointer 5-7-(8-2)
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Lawrence (Janet) Sinclair
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     10Belgian Tervuren 3-3-(1-3)
     8Australian Shepherd 3-4-(0-1)
     8Border Collie 2-2-(3-1)
    9:00 AM 
     1Belgian Sheepdog 0-0-(1-0)
     2Beauceron 1-0-(0-1)
     1Berger Picard 0-0-(1-0)
     9Bouvier Des Flandres 3-2-(0-4)
     2Bearded Collie 1-0-(1-0)
     10Doberman Pinscher 0-4-(3-3)
    10:00 AM 
     1Pumi 0-0-(0-1)
     2Lhasa Apso 1-0-(1-0)
     2Keeshond 0-2
     4Briard 0-2-(2-0)
     12Australian Cattle Dog 2-5-(2-3)
    10:50 AM 
     12Miniature American Shepherd 1-5-(2-4)
     6German Shepherd Dog 3-2-(1-0)
    Ring No 3
    Judge: Ms. Peggy L Lloyd
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     5Toy Fox Terrier 0-3-(1-1)
     2Beagle Thirteen Inches 0-1-(0-1)
     3Beagle Fifteen Inches 1-0-(2-0)
     2Japanese Chin 0-1-(0-1)
     13Miniature Pinscher 3-6-(2-2)
    9:00 AM 
     3Poodle (Toy) 1-1-(0-1)
     4Pekingese 2-1-(1-0)
     1Affenpinscher 0-0-(1-0)
     4Brussels Griffon 2-2
     7Italian Greyhound 2-2-(0-3)
    9:50 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(0-1)
     1Xoloitzcuintli 0-0-(0-1)
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     12Basset Hound 3-5-(2-2)
    10:30 AM 
     8Poodle (Miniature) 0-4-(3-1)
     15Cavalier King Charles Spaniel 3-9-(2-1)
    11:25 AM 
     5Yorkshire Terrier 1-4
     11Poodle (Standard) 3-6-(0-2)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Anne S. Katona
    Ring Steward: Jennifer Moxley
    8:00 AM 
     93Vizsla 18-35-4VD-(19-17)
    Ring No 5
    Judge: Ms. Denny Mounce
    Ring Steward: John Kunipo
    8:00 AM 
     5Chesapeake Bay Retriever 1-3-(0-1)
     6Flat-Coated Retriever 0-2-(2-2)
     6Pointer 2-3-(1-0)
     6Brittany 2-1-(2-1)
    9:00 AM 
     5Weimaraner 0-2-(2-1)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(2-1)
     18Pembroke Welsh Corgi 7-9-(2-0)
    10:00 AM 
     2Gordon Setter 1-0-(1-0)
     2Irish Red & White Setters 1-0-(1-0)
     1Sussex Spaniel 0-1
     4Welsh Springer Spaniel 0-3-(0-1)
     1Cocker Spaniel (Black) 0-1
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     5English Cocker Spaniel 0-3-(0-2)
    Ring No 5
    Judge: Mrs. Anne S. Katona
    12:25 PM 
     8Chinese Crested 2-3-(1-2)
     6Manchester Terrier (Toy) 0-4-(1-1)
     3Papillon 0-1-(1-1)
     4Havanese 1-1-(1-1)
     9Wirehaired Vizsla 3-5-(0-1)
    1:35 PM 
     2Irish Terrier 1-0-(1-0)
     5Parson Russell Terrier 3-1-(1-0)
     9Russell Terriers 2-5-(2-0)
     12Whippet 4-2-(2-4)
    2:40 PM 
     9Irish Wolfhound 4-3-(1-1)
     3Afghan Hound 0-1-(1-1)
     9Borzoi 1-4-(3-1)
     3Saluki 0-1-(2-0)
    Ring No 6
    Judge: Dr. Norbert Dee
    Ring Steward: Doris Bandoian
    9:15 AM 
     75Golden Retriever 25-36-(12-2)
    Ring No 7
    Judge: Mr. Lawrence J. (Larry) Sinclair
    Ring Steward: Kelly Cromer
    8:00 AM 
     45French Bulldog 14-21-(6-4)
    9:50 AM 
     11Bulldog 4-6-(0-1)
     6Boston Terrier 1-3-(1-1)
    10:35 AM 
     9Dachshund (Longhaired) 1-3-(4-1)
     10Dachshund (Smooth) 1-4-(2-3)
     11Dachshund (Wirehaired) 1-1-(6-3)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     1Collie (Rough) 1-0
     17Dalmatian 4-4-(5-4)
     13Labrador Retriever 6-6-(1-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Fred C. Bassett
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     4Staffordshire Bull Terriers 1-2-(0-1)
     5Cardigan Welsh Corgi 0-3-(2-0)
     2Novice Junior Class
     1Novice Intermediate Class
     3Open Junior Class
     5Open Intermediate Class
     6Open Senior Class
    9:00 AM 
     1American Hairless Terrier 0-0-(0-1)
     2Border Terrier 0-0-(2-0)
     4Dandie Dinmont Terrier 1-1-(2-0)
     1Lakeland Terrier 1-0
     1Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-0)
     1Norfolk Terrier 0-0-(0-1)
     5Welsh Terrier 1-3-(0-1)
     2West Highland White Terrier 1-0-(1-0)
     3Coton de Tulear 0-2-(0-1)
    9:50 AM 
     17Shetland Sheepdog 7-6-(2-2)
    10:30 AM 
     1Airedale Terrier 0-0-(0-1)
     1American Staffordshire Terrier 0-0-(0-1)
     2Soft Coated Wheaten Terrier 0-1-(1-0)
     3Chow Chow 0-0-(3-0)
     9Miniature Bull Terrier 5-3-(1-0)
     7Miniature Schnauzer 3-1-(1-2)
     6Scottish Terrier 0-2-(1-3)
    11:40 AM 
     4Old English Sheepdog 1-2-(1-0)
     13Bichon Frises 5-6-(1-1)
    Ring No 9
    Judge: Ms. Nancy S. Amburgey
    Ring Steward: Donald Petryca
    8:00 AM 
     12Bullmastiff 2-4-(4-2)
     4Akita 1-1-(1-1)
     7Black Russian Terrier 4-1-(0-2)
     2Dogue De Bordeaux 0-1-(1-0)
    9:00 AM 
     15Cane Corso 5-5-(2-3)
     9Newfoundland 2-3-(4-0)
    10:00 AM 
     5Pug 0-4-(1-0)
     7Mastiff 4-1-(1-1)
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     6Greater Swiss Mountain Dog 1-2-(2-1)
    10:45 AM 
     6Shiba-Inu 2-2-(2-0)
     5Alaskan Malamute 0-1-(2-2)
     2Anatolian Shepherd 0-0-(1-1)
     5German Pinscher 0-0-(1-4)
     1Giant Schnauzer 0-0-(1-0)
    11:30 AM 
      Lunch
    12:15 PM 
     1Portuguese Water Dog 0-0-(1-0)
     6Standard Schnauzer 0-3-(3-0)
     13Great Pyrenees 5-4-(3-1)
    1:05 PM 
     32Great Dane 12-12-(6-2)
    2:20 PM 
     12Pomeranian 5-6-(1-0)
     9Chihuahua (Long Coat) 3-3-(2-1)
     3Chihuahua (Smooth Coat) 0-2-(1-0)
    Ring No 10
    Judge: Ms. Paula Dempsey
    Ring Steward: Sharon Harris
    11:00 AM 
     3English Setter 0-0-(2-1)
     21Irish Setter 8-7-(2-4)
    Ring No 11
    Judge: Mrs. Janice G. Pardue
    Ring Steward: Ellen Petryca
    8:00 AM 
     6Boxer Sweepstakes 1-5
    Ring No 11
    Judge: Mr. Hal T. Biermann
    8:15 AM 
     32Boxer 7-16-(3-6)
    9:30 AM 
     27Rhodesian Ridgeback 5-15-(5-2)
    10:35 AM 
     4Samoyed 1-0-(1-2)
     8Siberian Husky 1-4-(3-0)
     12Rottweiler 2-4-(5-1)
    11:30 AM 
     1Greyhound 0-0-(0-1)
     2Black and Tan Coonhound 0-0-(1-1)
     6Bloodhound 1-2-(1-1)
     6Harrier 1-4-(1-0)
     1Ibizan Hound 0-0-(0-1)
     3Petit Basset Griffon Vendeens 2-0-(0-1)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
     3Basenji 0-0-(3-0)
    Ring No 12
    Judge: Mrs. Pauline Andrus
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Carl Wright
    Ring Steward: Doris Schlicht
    8:35 AM 
     10Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:00 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    10:10 AM 
     2Obedience-Preferred Utility
    (Starting number 0895 )
    10:30 AM 
     3Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    10:55 AM 
     2Obedience-Preferred Open
    (Starting number 0875 )
    11:10 AM 
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    11:45 AM 
     1Obedience-Novice Graduate
    (Starting number 0745 )
    11:50 AM 
     1Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 14
    Judge: Mr. Robert M. Margolis
    Ring Steward: Barbara LaRandeau
    Ring Steward: Carroll Brown
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Dean Lund
    8:30 AM 
     4Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    9:00 AM 
     8Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
     4Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:45 AM 
     11Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     5Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    10:45 AM 
     8Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    11:45 AM 
     2Obedience-Preferred Novice
    (Starting number 0855 )
    12 Noon 
     4Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
     2Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )

    Top

    Additional Information & Notices

    SATURDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 2:30 PM in Ring 3.
    NonSporting Mr. Biermann
    Working Mr. Bassett
    Toys Ms. Amburgey
    Herding Ms. Amburgey
    Terriers Mrs. Lorentzen
    Sporting Ms. Dempsey
    Hounds Ms. Lloyd
    BISOH Ms. Mounce
    In Rings 1 and 2, starting at 2:45 pm the final judging of Best Junior Handler and then Variety Group Judging.
    NonSporting Ms. Lloyd
    Working Mr. Biermann*
    Toys Mr.Bassett
    Herding Mrs. Sinclair
    Terriers Mrs. Katona
    Sporting Mr. Sinclair
    Hounds Ms. Mounce
    Best In Show Mr. Bassett
    TRANSFERS
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Dr. Dee will judge Golden Retrievers in place of Dr. Massey
    Ms. Amburgey will judge Great Pyrenees, Greater Swiss Mtn. Dogs and Standard Schnauzers in place of Dr. Massey
    Mrs. Sinclair will judge Doberman Pinschers in place of Mr. McDonald
    Dr. Dee will judge German Shorthaired Pointers and German Wirehaired Pointers in place of Mr. McDonald
    Ms. Mounce will judge Weimaraners in place of Mr. McDonald
    Mr. Bassett will judge Old English Sheepdogs, Shetlands Sheepdogs and Cardigan Welsh Corgis in place of Mr. McDonald
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Bassett will judge Junior Showmanship in place of Ms. Amburgey
    South Coast Vizsla Club Concurrent Specialty
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 8 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Ms. Mounce will judge Vizslas in place of Mr. McDonald.
    Top

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher19:00 AM3
    Afghan Hound32:40 PM5
    Airedale Terrier110:30 AM8
    Akita48:00 AM9
    Alaskan Malamute510:45 AM9
    American Hairless Terrier19:00 AM8
    American Staffordshire Terrier110:30 AM8
    Anatolian Shepherd210:45 AM9
    Australian Cattle Dog1210:00 AM2
    Australian Shepherd88:00 AM2
    Basenji311:30 AM11
    Basset Hound129:50 AM3
    Beagle Thirteen Inches28:00 AM3
    Beagle Fifteen Inches38:00 AM3
    Bearded Collie29:00 AM2
    Beauceron29:00 AM2
    Beginner Novice A212 Noon14
    Beginner Novice B412 Noon14
    Belgian Sheepdog19:00 AM2
    Belgian Tervuren108:00 AM2
    Berger Picard19:00 AM2
    Bichon Frises1311:40 AM8
    Black and Tan Coonhound211:30 AM11
    Black Russian Terrier78:00 AM9
    Bloodhound611:30 AM11
    Border Collie88:00 AM2
    Border Terrier29:00 AM8
    Borzoi92:40 PM5
    Boston Terrier69:50 AM7
    Bouvier Des Flandres99:00 AM2
    Boxer328:15 AM11
    Boxer Sweepstakes68:00 AM11
    Briard410:00 AM2
    Brittany68:00 AM5
    Brussels Griffon49:00 AM3
    Bulldog119:50 AM7
    Bullmastiff128:00 AM9
    Cane Corso159:00 AM9
    Cardigan Welsh Corgi58:00 AM8
    Cavalier King Charles Spaniel1510:30 AM3
    Chesapeake Bay Retriever58:00 AM5
    Chihuahua (Long Coat)92:20 PM9
    Chihuahua (Smooth Coat)32:20 PM9
    Chinese Crested812:25 PM5
    Chow Chow310:30 AM8
    Cocker Spaniel (Ascob)110:00 AM5
    Cocker Spaniel (Black)110:00 AM5
    Collie (Rough)112:30 PM7
    Coton de Tulear39:00 AM8
    Dachshund (Longhaired)910:35 AM7
    Dachshund (Smooth)1010:35 AM7
    Dachshund (Wirehaired)1110:35 AM7
    Dalmatian1712:30 PM7
    Dandie Dinmont Terrier49:00 AM8
    Doberman Pinscher109:00 AM2
    Dogue De Bordeaux28:00 AM9
    English Cocker Spaniel510:00 AM5
    English Setter311:00 AM10
    Flat-Coated Retriever68:00 AM5
    French Bulldog458:00 AM7
    German Pinscher510:45 AM9
    German Shepherd Dog610:50 AM2
    German Shorthaired Pointer238:00 AM1
    German Wirehaired Pointer28:00 AM1
    Giant Schnauzer110:45 AM9
    Golden Retriever759:15 AM6
    Gordon Setter210:00 AM5
    Great Dane321:05 PM9
    Great Pyrenees1312:15 PM9
    Greater Swiss Mountain Dog610:00 AM9
    Greyhound111:30 AM11
    Harrier611:30 AM11
    Havanese412:25 PM5
    Ibizan Hound111:30 AM11
    Irish Setter2111:00 AM10
    Irish Red & White Setters210:00 AM5
    Irish Terrier21:35 PM5
    Irish Wolfhound92:40 PM5
    Italian Greyhound79:00 AM3
    Japanese Chin28:00 AM3
    Keeshond210:00 AM2
    Kuvasz110:00 AM9
    Labrador Retriever1312:30 PM7
    Lakeland Terrier19:00 AM8
    Lhasa Apso210:00 AM2
    Manchester Terrier (Standard)19:00 AM8
    Manchester Terrier (Toy)612:25 PM5
    Mastiff710:00 AM9
    Miniature American Shepherd1210:50 AM2
    Miniature Bull Terrier910:30 AM8
    Miniature Pinscher138:00 AM3
    Miniature Schnauzer710:30 AM8
    Newfoundland99:00 AM9
    Norfolk Terrier19:00 AM8
    Novice Junior Class28:00 AM8
    Novice Class A111:50 AM12
    Novice Class B511:10 AM12
    Novice Graduate111:45 AM12
    Novice Intermediate Class18:00 AM8
    Old English Sheepdog411:40 AM8
    Open Junior Class38:00 AM8
    Open Class A310:30 AM12
    Open Class B810:45 AM14
    Open Intermediate Class58:00 AM8
    Open Senior Class68:00 AM8
    Papillon312:25 PM5
    Parson Russell Terrier51:35 PM5
    Pekingese49:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi189:00 AM5
    Petit Basset Griffon Vendeens311:30 AM11
    Pointer68:00 AM5
    Pomeranian122:20 PM9
    Poodle (Miniature)810:30 AM3
    Poodle (Standard)1111:25 AM3
    Poodle (Toy)39:00 AM3
    Portuguese Podengo Pequeno111:30 AM11
    Portuguese Water Dog112:15 PM9
    Preferred Novice211:45 AM14
    Preferred Open210:55 AM12
    Preferred Utility210:10 AM12
    Pug510:00 AM9
    Pumi110:00 AM2
    Rally Novice A59:45 AM14
    Rally Novice B119:45 AM14
    Rally Advanced A49:00 AM14
    Rally Advanced B89:00 AM14
    Rally Excellent A28:30 AM14
    Rally Excellent B48:30 AM14
    Rhodesian Ridgeback279:30 AM11
    Rottweiler1210:35 AM11
    Russell Terriers91:35 PM5
    Saluki32:40 PM5
    Samoyed410:35 AM11
    Scottish Terrier610:30 AM8
    Shetland Sheepdog179:50 AM8
    Shiba-Inu610:45 AM9
    Siberian Husky810:35 AM11
    Silky Terrier19:50 AM3
    Soft Coated Wheaten Terrier210:30 AM8
    Staffordshire Bull Terriers48:00 AM8
    Standard Schnauzer612:15 PM9
    Sussex Spaniel110:00 AM5
    Tibetan Terrier19:50 AM3
    Toy Fox Terrier58:00 AM3
    Utility Class A110:00 AM12
    Utility Class B108:35 AM12
    Vizsla938:00 AM4
    Weimaraner59:00 AM5
    Welsh Springer Spaniel410:00 AM5
    Welsh Terrier59:00 AM8
    West Highland White Terrier29:00 AM8
    Whippet121:35 PM5
    Wirehaired Pointing Griffon39:00 AM5
    Wirehaired Vizsla912:25 PM5
    Xoloitzcuintli19:50 AM3
    Yorkshire Terrier511:25 AM3


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved