Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Contact Information

Lake Mathews Kennel Club

Judging Program

  • Show Information
  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule
  • Top

    Show Information

  • Judging Program in PDF

  • Top

    List of Judges

    Mrs. Janet L. Fink1227 Mira Monte Drive
    Redlands, CA 92373
    Mr. Robert E. Hall17047 Peace Point
    Springfield, LA 70462
    Mr. James J. Ham3400 North Drive
    Saint Clair Shores, MI 48082
    Mrs. Ann D. Hearn3350 Woodward Court
    Buford, GA 30519
    Dr. Kenneth H. Levison8155 E. Galina Drive
    Tucson, AZ 85750
    Ms. Kathy Moore1225 Willow Drive
    Norco, CA 92860
    Dr. Elliot More58 Church Street
    Deerfield, NH 03037
    Mrs. Pamela Murphy3627 Monte Real
    Escondido, CA 92029
    No No Classes
    Ms. Peri D. NormanP.O. Box 90400
    Los Angeles, CA 90009
    Mr. Bradley Odagiri728 Kaulana Pl
    Honolulu, HI 96821
    Mr. Jeffrey G. Pepper10582 Whitewind Circle
    Boynton Beach, FL 33473
    Ms. Angela Porpora272 Camelot Road
    Walton, NY 13856
    Mr. James G. Reynolds3580 Rivergate Way #405
    ONT Canada, K1V 1V5


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Ms. Angela Porpora
    Ring Steward: Judith Dexter
    8:00 AM 
     29French Bulldog 15-9-(3-2)
    9:10 AM 
     11Bulldog 2-8-(1-0)
     7Chinese Shar-Pei 2-2-(1-2)
     3Chow Chow 1-0-(2-0)
     3Keeshond 0-1-(1-1)
    10:05 AM 
     3Dogue De Bordeaux 1-0-(2-0)
     7German Pinscher 0-1-(2-2)
     10Mastiff 4-2-(2-2)
     4Anatolian Shepherd 1-0-(2-1)
    11:00 AM 
     1Bernese Mountain Dog 1-0
     4Alaskan Malamute 0-1-(2-1)
     9Doberman Pinscher 1-2-(2-4)
     3Akita 0-1-(2-0)
    Ring No 2
    Judge: Jane Taylor
    6:00 AM 
    Ring No 2
    Judge: Mrs. Ann D. Hearn
    Ring Steward: Jane Taylor
    8:00 AM 
     38Vizsla 9-14-(10-5)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Jeffrey G. Pepper
    9:30 AM 
     1Harrier 1-0
     2Redbone Coonhound 0-0-(0-2)
     2Black and Tan Coonhound 0-1-(1-0)
     3Wirehaired Pointing Griffon 0-0-(2-1)
     2Sussex Spaniel 1-0-(0-1)
     14Labrador Retriever 4-6-(4-0)
    10:30 AM 
     1English Setter 0-0-(1-0)
     1Gordon Setter 0-0-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     1Wirehaired Vizsla 0-0-(1-0)
     4Cocker Spaniel (Black) 2-2
     1Cocker Spaniel (Ascob) 0-0-(1-0)
     8English Cocker Spaniel 2-2-(3-1)
     2Basenji 0-1-(0-1)
     2Beagle Thirteen Inches 0-0-(0-2)
     5Beagle Fifteen Inches 3-0-(2-0)
    11:30 AM 
    12:15 PM 
     6Chesapeake Bay Retriever 4-0-(2-0)
     9Afghan Hound 1-2-(3-3)
    Ring No 3
    Judge: Mrs. Janet L. Fink
    Ring Steward: Heather Henisey
    8:00 AM 
     9Cardigan Welsh Corgi 2-3-(3-1)
     5Bouvier Des Flandres 1-2-(1-1)
     2Border Collie 1-0-(1-0)
     9Belgian Tervuren 3-2-(1-3)
    9:00 AM 
     1Coton de Tulear 0-0-(0-1)
     1Belgian Malinois 0-1
     3Belgian Sheepdog 0-1-(2-0)
     9Miniature American Shepherd 2-4-(3-0)
     12Collie (Rough) 3-3-(4-2)
    10:00 AM 
     4Collie (Smooth) 0-2-(1-1)
     5Briard 1-2-(2-0)
     8Bearded Collie 4-0-(2-2)
     9Shetland Sheepdog 2-4-(2-1)
    11:00 AM 
     12Old English Sheepdog 4-3-(5-0)
    Ring No 4
    Judge: Ms. Peri D. Norman
    Ring Steward: Paul Garrity
    9:00 AM 
     15Australian Cattle Dog 3-6-(2-4)
     7Australian Shepherd 3-3-(0-1)
    Ring No 4
    Judge: Dr. Elliot More
    10:00 AM 
     21German Shorthaired Pointer 8-7-(4-1)
    10:50 AM 
     29Irish Setter 7-10-(8-4)
    12 Noon 
    Ring No 5
    Judge: Dr. Kenneth H. Levison
    Ring Steward: Arnett Taylor
    8:00 AM 
     11Basset Hound 1-5-(4-1)
     8Whippet 4-2-(0-2)
     5Bloodhound 0-2-(2-1)
    9:00 AM 
     1Norwegian Elkhound 0-0-(0-1)
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
     5Saluki 0-1-(4-0)
     17Rhodesian Ridgeback 8-6-(1-2)
    10:00 AM 
     2Greyhound 0-1-(1-0)
     8Irish Wolfhound 2-3-(3-0)
     14Borzoi 3-5-(3-3)
    11:00 AM 
     12Dachshund (Longhaired) 4-4-(4-0)
     7Dachshund (Smooth) 1-4-(1-1)
     6Dachshund (Wirehaired) 0-2-(4-0)
    Ring No 6
    Judge: Mrs. Ann D. Hearn
    Ring Steward: Doris Bandoian
    9:40 AM 
     70Golden Retriever 25-32-1VD-(6-6)
    12:30 PM 
    1:15 PM 
     1Clumber Spaniel 0-0-(0-1)
     2Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(2-0)
     4Weimaraner 0-2-(1-1)
     9Flat-Coated Retriever 2-1-(4-2)
     18Brittany 3-8-(1-5)
    Ring No 7
    Judge: Mr. James J. Ham
    Ring Steward: Lafayette McGowan
    8:00 AM 
     10American Staffordshire Terrier 1-6-(1-2)
     3Lakeland Terrier 0-0-(1-2)
     2Dandie Dinmont Terrier 0-1-(1-0)
     2Airedale Terrier 0-1-(1-0)
     2Skye Terrier 1-1
     2Irish Terrier 0-1-(1-0)
     2Welsh Terrier 0-0-(1-1)
     2Grand Basset Griffon Vendeen 2-0
    9:00 AM 
     5Pug 1-2-(2-0)
     6Border Terrier 1-4-(1-0)
     15Miniature Bull Terrier 3-10-(1-1)
    10:00 AM 
     5Miniature Schnauzer 1-0-(3-1)
     6American Hairless Terrier 2-4
     2Parson Russell Terrier 1-0-(1-0)
     1Australian Terrier 0-0-(1-0)
     1Cairn Terrier 1-0
     9Rat Terrier 2-5-(2-0)
    11:00 AM 
     8Scottish Terrier 1-4-(0-3)
     11Russell Terriers 4-5-(2-0)
     2Staffordshire Bull Terriers 0-2
     7Soft Coated Wheaten Terrier 2-3-(1-1)
    12:05 PM 
    12:50 PM 
     1West Highland White Terrier 1-0
     5Fox Terrier (Smooth) 0-3-(1-1)
     13Cavalier King Charles Spaniel 7-4-(2-0)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Bradley Odagiri
    Ring Steward: Michael Potter
    10:15 AM 
     5Poodle (Toy) 1-3-(0-1)
     21Pomeranian 10-8-(3-0)
    11:15 AM 
     2Poodle (Miniature) 2-0
     8Maltese 1-5-(1-1)
     3Novice Junior Class
     1Novice Senior Class
     1Open Intermediate Class
     7Open Senior Class
    12:05 PM 
    12:50 PM 
     2Yorkshire Terrier 0-2
     8Poodle (Standard) 4-4
    Ring No 9
    Judge: Mr. James G. Reynolds
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     11Samoyed 2-3-(5-1)
     2Greater Swiss Mountain Dog 0-1-(1-0)
     12Siberian Husky 2-3-(5-2)
    9:00 AM 
     5Bullmastiff 1-1-(2-1)
     21Great Pyrenees 6-9-(3-3)
    10:00 AM 
     2ST. Bernard 0-1-(1-0)
     2Standard Schnauzer 1-0-(0-1)
     1Tibetan Mastiff 0-1
     7Pointer 3-2-(1-1)
     6Beauceron 1-3-(1-1)
    10:40 AM 
     23Pembroke Welsh Corgi 11-11-(1-0)
    11:35 AM 
    12:20 PM 
     4German Shepherd Dog 2-1-(1-0)
     5Portuguese Water Dog 2-0-(1-2)
     12Papillon 5-4-(2-1)
    1:10 PM 
     2Affenpinscher 1-0-(1-0)
     2Brussels Griffon 1-0-(0-1)
     4Italian Greyhound 0-3-(0-1)
     5Japanese Chin 1-4
     15Chinese Crested 4-5-(4-2)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Robert E. Hall
    Ring Steward: Marie Bradley
    8:00 AM 
     3Pekingese 1-2
     11Boston Terrier 4-3-(3-1)
     2Tibetan Spaniel 0-0-(1-1)
     4Toy Fox Terrier 0-2-(1-1)
     2Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-1)
     2Manchester Terrier (Toy) 0-0-(2-0)
    8:55 AM 
     3Chihuahua (Long Coat) 1-0-(2-0)
     1Chihuahua (Smooth Coat) 0-0-(0-1)
     11Havanese 3-7-(1-0)
     12Miniature Pinscher 3-4-(2-3)
    10:00 AM 
     8Silky Terrier 0-6-(0-2)
     1Finnish Spitz 0-0-(1-0)
     1Tibetan Terrier 0-0-(1-0)
     15Dalmatian 3-4-(3-5)
    11:00 AM 
     7Xoloitzcuintli 1-4-(1-1)
     6Shiba-Inu 1-1-(4-0)
     11Bichon Frises 2-5-(3-1)
    12 Noon 
    Ring No 10
    Judge: Dr. Elliot More
    12:45 PM 
     19Irish Water Spaniel 3-4-(5-7)
     10Cane Corso 4-3-(2-1)
    1:55 PM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     23Great Dane 8-8-(7-0)
    2:50 PM 
     8Newfoundland 4-2-(2-0)
     4Black Russian Terrier 0-2-(2-0)
     16Rottweiler 2-7-(5-2)
    Ring No 15
    Judge: Mrs. Pamela Murphy
    Ring Steward: Doris Schlicht
    Ring Steward: Carole Foth
    Ring Steward: Carl Wright
    8:00 AM 
     18Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    10:35 AM 
     5Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    11:20 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
     5Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
     5Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
     2Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 16
    Judge: Ms. Kathy Moore
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Dean Lund
    8:00 AM 
     8Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    8:30 AM 
     2Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    8:45 AM 
     11Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    9:20 AM 
     3Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    9:40 AM 
     8Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
    10:00 AM 
     6Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )
    Ring No 17
    Judge: Dr. Elliot More
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     44Boxer 10-24-(5-5)


    Additional Information & Notices

    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order. The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 1:30 PM in Ring 3.
    Herding Mrs. Fink
    NonSporting Dr. Levison
    Terriers Mr. Pepper
    Hounds Mr. Reynolds
    Toys Ms. Porpora
    Sporting Mr. Ham
    Working Mr. Hall
    BISOH Mrs. Hearn
    In Rings 1 and 2, starting at 2:00 pm the final judging of Best Junior Handler and then Variety Group Judging.
    Herding Ms. Norman
    NonSporting Mr. Hall
    Terriers Mr. Ham
    Hounds Mr. Pepper
    Toys Mrs. Hearn
    Sporting Mr. Reynolds
    Working Ms. Porpora
    Best In Show Dr. More
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs is at the Superintendent's table prior to 7:30 AM the morning of the show.
    JUDGE CHANGE - Under Chapter 7, Section 13 of the American Kennel Club rules, the following judge changes are being made. The owner of each dog affected has the right to withdraw his entry and have his entry fee refunded provided notification of his withdrawal is received by the Superintendent no later than one-half hour prior to the scheduled start of any regular conformation judging at the show.
    Mr. Reynolds will judge Portuguese Water Dogs in place of Dr. More.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators.
    If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.
    Affenpinscher21:10 PM9
    Afghan Hound912:15 PM2
    Airedale Terrier28:00 AM7
    Akita311:00 AM1
    Alaskan Malamute411:00 AM1
    American Hairless Terrier610:00 AM7
    American Staffordshire Terrier108:00 AM7
    Anatolian Shepherd410:05 AM1
    Australian Cattle Dog159:00 AM4
    Australian Shepherd79:00 AM4
    Australian Terrier110:00 AM7
    Basenji210:30 AM2
    Basset Hound118:00 AM5
    Beagle Thirteen Inches210:30 AM2
    Beagle Fifteen Inches510:30 AM2
    Bearded Collie810:00 AM3
    Beauceron610:00 AM9
    Belgian Malinois19:00 AM3
    Belgian Sheepdog39:00 AM3
    Belgian Tervuren98:00 AM3
    Bernese Mountain Dog111:00 AM1
    Bichon Frises1111:00 AM10
    Black and Tan Coonhound29:30 AM2
    Black Russian Terrier42:50 PM10
    Bloodhound58:00 AM5
    Border Collie28:00 AM3
    Border Terrier69:00 AM7
    Borzoi1410:00 AM5
    Boston Terrier118:00 AM10
    Bouvier Des Flandres58:00 AM3
    Boxer448:00 AM17
    Briard510:00 AM3
    Brittany181:15 PM6
    Brussels Griffon21:10 PM9
    Bulldog119:10 AM1
    Bullmastiff59:00 AM9
    Cairn Terrier110:00 AM7
    Cane Corso1012:45 PM10
    Cardigan Welsh Corgi98:00 AM3
    Cavalier King Charles Spaniel1312:50 PM7
    Chesapeake Bay Retriever612:15 PM2
    Chihuahua (Long Coat)38:55 AM10
    Chihuahua (Smooth Coat)18:55 AM10
    Chinese Crested151:10 PM9
    Chinese Shar-Pei79:10 AM1
    Chow Chow39:10 AM1
    Clumber Spaniel11:15 PM6
    Cocker Spaniel (Ascob)110:30 AM2
    Cocker Spaniel (Black)410:30 AM2
    Collie (Rough)129:00 AM3
    Collie (Smooth)410:00 AM3
    Coton de Tulear19:00 AM3
    Dachshund (Longhaired)1211:00 AM5
    Dachshund (Smooth)711:00 AM5
    Dachshund (Wirehaired)611:00 AM5
    Dalmatian1510:00 AM10
    Dandie Dinmont Terrier28:00 AM7
    Doberman Pinscher911:00 AM1
    Dogue De Bordeaux310:05 AM1
    English Cocker Spaniel810:30 AM2
    English Setter110:30 AM2
    Finnish Spitz110:00 AM10
    Flat-Coated Retriever91:15 PM6
    Fox Terrier (Smooth)512:50 PM7
    French Bulldog298:00 AM1
    German Pinscher710:05 AM1
    German Shepherd Dog412:20 PM9
    German Shorthaired Pointer2110:00 AM4
    Golden Retriever709:40 AM6
    Gordon Setter110:30 AM2
    Grand Basset Griffon Vendeen28:00 AM7
    Great Dane231:55 PM10
    Great Pyrenees219:00 AM9
    Greater Swiss Mountain Dog28:00 AM9
    Greyhound210:00 AM5
    Harrier19:30 AM2
    Havanese118:55 AM10
    Irish Setter2910:50 AM4
    Irish Terrier28:00 AM7
    Irish Water Spaniel1912:45 PM10
    Irish Wolfhound810:00 AM5
    Italian Greyhound41:10 PM9
    Japanese Chin51:10 PM9
    Keeshond39:10 AM1
    Kuvasz11:55 PM10
    Labrador Retriever149:30 AM2
    Lakeland Terrier38:00 AM7
    Maltese811:15 AM8
    Manchester Terrier (Standard)28:00 AM10
    Manchester Terrier (Toy)28:00 AM10
    Mastiff1010:05 AM1
    Miniature American Shepherd99:00 AM3
    Miniature Bull Terrier159:00 AM7
    Miniature Pinscher128:55 AM10
    Miniature Schnauzer510:00 AM7
    Newfoundland82:50 PM10
    Norwegian Elkhound19:00 AM5
    Novice Junior Class311:15 AM8
    Novice Class A211:20 AM15
    Novice Class B511:20 AM15
    Novice Senior Class111:15 AM8
    Old English Sheepdog1211:00 AM3
    Open Class A511:20 AM15
    Open Class B1411:20 AM15
    Open Intermediate Class111:15 AM8
    Open Senior Class711:15 AM8
    Papillon1212:20 PM9
    Parson Russell Terrier210:00 AM7
    Pekingese38:00 AM10
    Pembroke Welsh Corgi2310:40 AM9
    Pharaoh Hound29:00 AM5
    Pointer710:00 AM9
    Pomeranian2110:15 AM8
    Poodle (Miniature)211:15 AM8
    Poodle (Standard)812:50 PM8
    Poodle (Toy)510:15 AM8
    Portuguese Water Dog512:20 PM9
    Pug59:00 AM7
    Rally Novice A610:00 AM16
    Rally Novice B89:40 AM16
    Rally Advanced A39:20 AM16
    Rally Advanced B118:45 AM16
    Rally Excellent A28:30 AM16
    Rally Excellent B88:00 AM16
    Rat Terrier910:00 AM7
    Redbone Coonhound29:30 AM2
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)21:15 PM6
    Rhodesian Ridgeback179:00 AM5
    Rottweiler162:50 PM10
    Russell Terriers1111:00 AM7
    Saluki59:00 AM5
    Samoyed118:00 AM9
    Scottish Terrier811:00 AM7
    Shetland Sheepdog910:00 AM3
    Shiba-Inu611:00 AM10
    Siberian Husky128:00 AM9
    Silky Terrier810:00 AM10
    Skye Terrier28:00 AM7
    Soft Coated Wheaten Terrier711:00 AM7
    ST. Bernard210:00 AM9
    Staffordshire Bull Terriers211:00 AM7
    Standard Schnauzer210:00 AM9
    Sussex Spaniel29:30 AM2
    Tibetan Mastiff110:00 AM9
    Tibetan Spaniel28:00 AM10
    Tibetan Terrier110:00 AM10
    Toy Fox Terrier48:00 AM10
    Utility Class A510:35 AM15
    Utility Class B188:00 AM15
    Vizsla388:00 AM2
    Weimaraner41:15 PM6
    Welsh Springer Spaniel110:30 AM2
    Welsh Terrier28:00 AM7
    West Highland White Terrier112:50 PM7
    Whippet88:00 AM5
    Wirehaired Pointing Griffon39:30 AM2
    Wirehaired Vizsla110:30 AM2
    Xoloitzcuintli711:00 AM10
    Yorkshire Terrier212:50 PM8

    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved