Jack Bradshaw Home Page
History of Jack Bradshaw
Upcoming Shows and Events
Online Entry Froms
Frequently Asked Questions
Point Schedule
Commonly Requested Addresses
Links
Clubs
Contact Information
Ventura Co. Dog Fanciers Assoc

Judging Program

  • List of Judges
  • Judging Program
  • Additional Information & Notices
  • Judging Schedule

  • List of Judges

    Mrs. Karen Arends6917 Benjamin Boulevard
    Joshua, TX 76058
    Mr. Michael A. Brophy11216 Broadview Drive
    Moorpark, CA 93021
    Mr. Dana P. Cline410 Bolt Ave
    Greenwood, SC 29646
    Ms. Kathryn A. Cowsert5502 Kelrose Court
    Concord, CA 94521
    Mr. Robert D. Ennis1563 Burns Road
    Angola, NY 14006
    Mr. Randy E. Garren8537 Smith Road
    Apex, NC 27539
    Mrs. Nancy Grimm66 N. Southfork Dr
    Casa Grande, AZ 85122
    Mrs. Patricia (Pat) Hastings17195 SW Division
    Aloha, OR 97007
    Mrs. Lydia Coleman Hutchinson7400 Holter Road
    Middletown, MD 21769
    Mr. George Lai1151 Cartersville Rd.
    Cartersville, VA 23027
    Ms. Betty Regina Leininger11018 Elizabeth Avenue
    Frisco, TX 75035
    Mr. Ronald Lukins561 Avenida Gaviota
    Camarillo, CA 93012
    Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna539 Osborn Lane
    Pleasant Hill, CA 94523
    Ms. Kathy Moore1225 Willow Drive
    Norco, CA 92860
    Mr. George Murray13250 Taylor Road
    Brooklyn, MI 49230
    Dr. Judith A. Newton10519 Hidden Lakes Lane
    Richmond, TX 77469
    Mr. Garry K. Newton10519 Hidden Lakes Lane
    Richmond, TX 77406
    Mr. Johnny R. Shoemaker5989 Sierra Medina Avenue
    Las Vegas, NV 89139
    Mr. Michael Shoreman1385 Baseline Rd, RR1, Phelpston
    ONT Canada L0L 2K0
    Mrs. Rosemary Shoreman1385 Baseline Rd RR1M Phelpston
    ONT Canada L0L 2K0
    Mr. Donavon Thompson4132 Auburn Blvd
    Sacramento, CA 95841
    Mrs. Cindy Vogels3300 E. Belleview Avenue
    Greenwood Village, CO 80121
    Mrs. Carolyn S. WrayBox 145
    St. Helens, OR 97051


    Judging Program

    Ring No 1
    Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    Ring Steward: Barbara Moler
    Ring Steward: Kerry Kirtley
    8:00 AM 
     23Chinese Shar-Pei 5-7-(5-4)
    8:55 AM 
     8Lhasa Apso 2-3-(2-1)
    Ring No 1
    Judge: Mrs. Lydia Coleman Hutchinson
    9:20 AM 
     5Affenpinscher 0-2-(2-1)
     16Chihuahua (Long Coat) 6-4-(5-1)
     5Chihuahua (Smooth Coat) 1-2-(1-1)
    10:20 AM 
     19Havanese 5-10-1VD-(2-1)
     10English Toy Spaniel (B&PC) 6-2-(1-1)
    11:30 AM 
     1Sloughi 0-1
     1Brussels Griffon 0-0-(1-0)
     19Chinese Crested 6-5-(5-3)
    12:20 PM 
      Lunch
    1:05 PM 
     17Cavalier King Charles Spaniel 4-6-(4-2)
    Ring No 2
    Judge: Mr. George Lai
    Ring Steward: Carlo Guthrie
    8:00 AM 
     50Bulldog 13-24-(8-5)
    Ring No 2
    Judge: Mr. Johnny R. Shoemaker
    10:05 AM 
     1Silky Terrier 0-0-(1-0)
     9Italian Greyhound 2-3-(2-2)
     13Japanese Chin 2-5-(3-3)
    11:00 AM 
     2Yorkshire Terrier 0-0-(2-0)
     2Maltese 0-1-(0-1)
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
      Junior Showmanship Competition
    Ring No 3
    Judge: Mr. Robert D. Ennis
    Ring Steward: Bill Dumas
    8:00 AM 
     51Papillon 14-23-(9-5)
    10:00 AM 
     4Pekingese 2-1-(1-0)
     24Pug 7-13-(3-1)
    11:05 AM 
     11Shih Tzu 4-6-(1-0)
     19Miniature Pinscher 5-8-(2-4)
    12:15 PM 
      Lunch
    1:00 PM 
     16Pomeranian 6-6-(3-1)
     6Toy Fox Terrier 1-2-(2-1)
    Ring No 4
    Judge: Mrs. Patricia (Pat) Hastings
    Ring Steward: Jean Raba
    8:00 AM 
     2Tibetan Spaniel 0-1-(1-0)
     13Schipperke 2-5-(4-2)
     9Xoloitzcuintli 1-6-(2-0)
    9:00 AM 
     11Poodle (Toy) 2-7-(1-1)
    9:25 AM 
     29Keeshond 5-11-(7-6)
    10:35 AM 
     12Poodle (Miniature) 4-3-(3-2)
    11:05 AM 
     1Tibetan Terrier 0-0-(0-1)
     17Shetland Sheepdog 6-8-(3-0)
    11:50 AM 
      Lunch
    12:35 PM 
     24Poodle (Standard) 7-11-(4-2)
    Ring No 5
    Judge: Dr. Judith A. Newton
    Ring Steward: Lani McKennon
    8:00 AM 
     5Beagle Thirteen Inches 0-2-(1-2)
     7Beagle Fifteen Inches 4-2-(1-0)
     13Dachshund (Longhaired) 2-6-(3-2)
    9:00 AM 
     1Petit Basset Griffon Vendeens 0-0-(1-0)
     17Dachshund (Smooth) 4-6-(4-3)
     19Dachshund (Wirehaired) 5-6-(6-2)
    Ring No 6
    Judge: Mr. Randy E. Garren
    Ring Steward: Ken Haefliger
    8:00 AM 
     59French Bulldog 24-23-(9-3)
    10:20 AM 
     25Boston Terrier 7-13-(5-0)
    11:20 AM 
     3Coton de Tulear 0-0-(1-2)
     7Finnish Spitz 1-4-(1-1)
     10Shiba-Inu 3-6-(1-0)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     2Chow Chow 0-2
     3American Eskimos 2-0-(0-1)
     12Bichon Frises 4-5-(0-3)
    Ring No 7
    Judge: Mrs. Cindy Vogels
    Ring Steward: Janet Georgeanne
    8:00 AM 
     5Staffordshire Bull Terriers 1-2-(1-1)
     3Irish Terrier 0-2-(1-0)
     3Kerry Blue Terrier 1-2
     3Lakeland Terrier 0-2-(0-1)
     1Dandie Dinmont Terrier 1-0
     8Welsh Terrier 2-5-(0-1)
     3American Staffordshire Terrier 1-2
    9:00 AM 
     5Airedale Terrier 1-1-(1-2)
     1Sealyham Terrier 0-0-(0-1)
     9Soft Coated Wheaten Terrier 1-4-(2-2)
     3Manchester Terrier (Standard) 0-0-(1-2)
     9Australian Terrier 0-1-(3-3)-2BR
    10:00 AM 
     4Norwich Terrier 1-2-(0-1)
     2Norfolk Terrier 0-0-(2-0)
     10Parson Russell Terrier 1-3-(5-1)
     2Rat Terrier 0-0-(2-0)
     5Russell Terriers 1-1-(1-2)
     2Cairn Terrier 0-0-(1-1)
    11:00 AM 
     15Scottish Terrier 3-6-(3-3)
     11Manchester Terrier (Toy) 1-5-(3-2)
    12 Noon 
     13Miniature Schnauzer 2-7-(3-1)
    12:30 PM 
      Lunch
    1:15 PM 
     7West Highland White Terrier 1-2-(3-1)
     8Miniature Bull Terrier 0-6-(2-0)
     8Fox Terrier (Smooth) 1-4-(2-1)
     3Fox Terrier (Wire) 1-1-(0-1)
     9Border Terrier 3-2-(3-1)
    Ring No 8
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    Ring Steward: Janet Thomas
    8:00 AM 
     13Lagotto Romagnolo 4-9
     6Wirehaired Pointing Griffon 0-1-(3-2)
     3American Water Spaniel 2-1
     4Clumber Spaniel 0-2-(2-0)
    9:00 AM 
     45English Cocker Spaniel 12-18-(8-7)
    10:45 AM 
     4Cocker Spaniel (Ascob) 2-0-(2-0)
     1Field Spaniel 1-0
     3Sussex Spaniel 1-1-(1-0)
     1Welsh Springer Spaniel 0-0-(1-0)
     11English Springer Spaniel 2-3-(3-3)
    11:35 AM 
     9Vizsla 2-4-(3-0)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mr. George Murray
    Ring Steward: Michael Potter
    8:00 AM 
     9Dogue De Bordeaux 3-2-(1-3)
     64Boxer 21-30-(7-6)
    10:55 AM 
     6German Pinscher 2-0-(1-3)
     10Great Pyrenees 3-3-(3-1)
     12Siberian Husky 1-4-1VD-(4-2)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 9
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    12:45 PM 
     29German Shepherd Dog 14-11-(3-1)
    Ring No 10
    Judge: Mr. Donavon Thompson
    Ring Steward: Doris Bandoian
    8:00 AM 
     25Rottweiler 4-12-(4-5)
    9:00 AM 
     42Doberman Pinscher 10-21-(5-6)
    10:40 AM 
     14Greater Swiss Mountain Dog 3-5-(5-1)
     4Leonberger 0-0-(0-4)
     3ST. Bernard 0-0-(1-2)
    11:25 AM 
      Lunch
    12:10 PM 
     1Kuvasz 0-0-(1-0)
     28Portuguese Water Dog 6-9-(8-5)
     30Standard Schnauzer 7-9-2VB-(5-7)
    Ring No 11
    Judge: Ms. Kathryn A. Cowsert
    Ring Steward: Donna Hollingsworth
    8:00 AM 
     36Labrador Retriever 10-22-(4-0)
    9:25 AM 
     7Chesapeake Bay Retriever 0-4-(2-1)
     13Flat-Coated Retriever 2-5-(5-1)
    10:15 AM 
     43Golden Retriever 16-18-1VD-(4-4)
     3Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 0-0-(3-0)
    12 Noon 
      Lunch
    Ring No 11
    Judge: Mr. Dana P. Cline
    12:45 PM 
     16Weimaraner 3-5-(7-1)
    Ring No 12
    Judge: Mr. Garry K. Newton
    Ring Steward: Carolyn Alexander
    8:00 AM 
     15Cardigan Welsh Corgi 4-4-(5-2)
     16Miniature American Shepherd 8-8
    9:15 AM 
     22Pembroke Welsh Corgi 6-11-2VD-(1-2)
    10:05 AM 
     27Belgian Tervuren 6-7-1VD-1VB-(4-8)
    11:10 AM 
     1Collie (Smooth) 0-1
     7Collie (Rough) 2-2-(2-1)
     9Belgian Sheepdog 3-2-(4-0)
     3Entlebucher Mountain Dog 1-1-(1-0)
     5Icelandic Sheepdog 2-1-(1-1)
    12:10 PM 
      Lunch
    12:55 PM 
     1Polish Lowland Sheepdog 1-0
     1Swedish Vallhund 0-0-(0-1)
     13Old English Sheepdog 5-4-(3-1)
    Ring No 13
    Judge: Mrs. Rosemary Shoreman
    Ring Steward: Colleen Dougherty
    9:30 AM 
     12Briard 2-7-(3-0)
     13Bouvier Des Flandres 3-4-(3-3)
    10:30 AM 
     40Australian Shepherd 15-20-(3-2)
    Ring No 14
    Judge: Ms. Betty Regina Leininger
    Ring Steward: Randy Graves
    8:00 AM 
     24Mastiff 3-12-(5-4)
    9:00 AM 
     9Akita 1-6-(2-0)
     3Anatolian Shepherd 0-1-(1-1)
     14Bullmastiff 6-2-(5-1)
    10:00 AM 
     1Neapolitan Mastiff 1-0
     12Bernese Mountain Dog 4-6-(2-0)
     6Black Russian Terrier 2-0-(3-1)
    10:50 AM 
     10Alaskan Malamute 2-2-1VD-(2-3)
    Ring No 15
    Judge: Mr. Michael A. Brophy
    Ring Steward: Belle Stein
    8:00 AM 
     32Basset Hound 12-11-(3-5)
    9:15 AM 
     26Great Dane 8-12-(1-5)
    10:15 AM 
     25Rhodesian Ridgeback 8-8-(7-2)
    11:15 AM 
     16Bloodhound 6-2-(4-3)
    Ring No 16
    Judge: Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
    Ring Steward: Wilma Johnson
    8:00 AM 
     10Beauceron 3-5-(1-1)
     6Berger Picard 5-1
    8:40 AM 
     25Border Collie 8-8-(6-3)
    9:40 AM 
     29Australian Cattle Dog 3-12-(8-6)
    10:50 AM 
     11Bearded Collie 3-2-(3-3)
    11:20 AM 
      Lunch
    Ring No 16
    Judge: Mr. Ronald Lukins
    12:05 PM 
     3Black and Tan Coonhound 2-0-(1-0)
     4Bluetick Coonhound 0-3-(0-1)
     4Ibizan Hound 1-0-(1-2)
     3Otterhound 1-0-(1-1)
     16Saluki 1-8-(5-2)
    Ring No 17
    Judge: Mrs. Karen Arends
    Ring Steward: Yvonne Brophy
    8:00 AM 
     19Borzoi 6-6-(3-4)
     4Greyhound 2-2
     2Irish Wolfhound 1-0-(1-0)
    9:00 AM 
     1Cirneco dell Etna 0-1
     1Harrier 1-0
     6Norwegian Elkhound 0-5-(0-1)
     2Pharaoh Hound 0-0-(1-1)
     1Portuguese Podengo Pequeno 0-0-(1-0)
     5Redbone Coonhound 2-2-(0-1)
     1Treeing Walker Coonhound 0-0-(1-0)
    9:40 AM 
     29Whippet 6-15-(3-5)
    10:50 AM 
     15Afghan Hound 2-3-(9-1)
     13Basenji 3-6-(1-3)
    Ring No 18
    Judge: Mr. Michael Shoreman
    Ring Steward: David Alexander
    8:00 AM 
     12Dalmatian 1-2-(5-4)
     20Brittany 5-6-(4-5)
    9:15 AM 
     12German Shorthaired Pointer 4-3-(1-4)
     11English Setter 3-3-(1-4)
    10:10 AM 
     3Gordon Setter 2-0-(0-1)
     10Irish Setter 1-5-(3-0)
     11Pointer 5-1-(2-3)
    11:10 AM 
     8Newfoundland 4-2-(2-0)
     7German Wirehaired Pointer 2-3-(1-1)
    11:45 AM 
      Lunch
    12:30 PM 
     31Cane Corso 11-8-1VD-(6-5)
     36Samoyed 8-12-1VD-1VB-(8-4)-2BR
    Ring No 19
    Judge: Ms. Kathy Moore
    Ring Steward: Daphne Bell
    Ring Steward: Steve Lewin
    Ring Steward: Julie Iwamoto
    8:00 AM 
     12Obedience-Utility Class B
    (Starting number 0275 )
    9:45 AM 
     7Obedience-Open Class A
    (Starting number 0125 )
    10:30 AM 
     18Obedience-Novice Class B
    (Starting number 0075 )
    Ring No 20
    Judge: Mrs. Carolyn S. Wray
    Ring Steward: Sharon Clark
    Ring Steward: Sue Meile
    Ring Steward: Pearl Solomon
    8:00 AM 
     1Obedience-Utility Class A
    (Starting number 0225 )
    8:10 AM 
     14Obedience-Open Class B
    (Starting number 0170 )
    9:55 AM 
     8Obedience-Beginner Novice B
    (Starting number 0725 )
    Ring No 21
    Judge: 10 Minutes Prior to Rally
    Ring Steward: Rex Mincheff
    Ring Steward: Merrillee Ford
    Ring Steward: Matt Grieve
    6:00 AM 
    Ring No 21
    Judge: Mrs. Nancy Grimm
    8:00 AM 
     7Obedience-Novice Class A
    (Starting number 0005 )
    8:50 AM 
     5Obedience-Beginner Novice A
    (Starting number 0705 )
    10:00 AM 
     10Obedience-Rally Excellent B
    (Starting number 0505 )
    10:35 AM 
     5Obedience-Rally Excellent A
    (Starting number 0405 )
    10:50 AM 
     12Obedience-Rally Advanced B
    (Starting number 0305 )
    11:30 AM 
     6Obedience-Rally Advanced A
    (Starting number 0205 )
    11:50 AM 
     16Obedience-Rally Novice B
    (Starting number 0105 )
     6Obedience-Rally Novice A
    (Starting number 0005 )

    Additional Information & Notices
    SUNDAY
    The compilation of entries in each breed and the division by sex, has been carefully prepared for your convenience. However, the Club and the Show Superintendent assume no responsibility for its absolute accuracy. The figure following each breed indicates the number of dogs, bitches and Best of Breed Competition, in that order.
    The Groups will be judged in the following order. Any change in this order will be announced at the show. Groups may be judged two at a time.
    NOHS Group Judging will start at 1:30 pm in Ring 8.
    Hounds Mr. Lukins
    NonSporting Mr. Lai
    Sporting Mrs. Meredith-Cavanna
    Toys Mrs. Arends
    Herding Mrs. Hastings
    Terriers Mr. Shoemaker
    Working Mr. Brophy
    BOHIS Mr. Ennis
    Variety Group Judging will start at 2:00 p.m. in Rings 5 and 6.
    Hounds Mrs. Arends*
    NonSporting Mr. Garren
    Sporting Ms. Cowsert
    Toys Mrs. Coleman Huntinson
    Herding Mr. Newton
    Terriers Mrs. Vogels
    Working Ms. Leininger
    Best Brace in Show, Best in Show Mr. Cline
    TRANSFERS TO BEST OF BREED COMPETITION
    The Deadline for Exhibitors wishing to transfer their dogs to Best of Breed Competition is at the Superintendent's Table prior to 7:30 AM the morning of the show.

    Judging Schedule

    Please Note: This Schedule is for the convenience of exhibitors and spectators. If a discrepancy exists between these times and/or ring numbers, and those listed under the ring number in the body of the program, follow the latter.

    BREEDTOTALTIMENO
    Affenpinscher59:20 AM1
    Afghan Hound1510:50 AM17
    Airedale Terrier59:00 AM7
    Akita99:00 AM14
    Alaskan Malamute1010:50 AM14
    American Eskimos312:55 PM6
    American Staffordshire Terrier38:00 AM7
    American Water Spaniel38:00 AM8
    Anatolian Shepherd39:00 AM14
    Australian Cattle Dog299:40 AM16
    Australian Shepherd4010:30 AM13
    Australian Terrier99:00 AM7
    Basenji1310:50 AM17
    Basset Hound328:00 AM15
    Beagle Thirteen Inches58:00 AM5
    Beagle Fifteen Inches78:00 AM5
    Bearded Collie1110:50 AM16
    Beauceron108:00 AM16
    Beginner Novice A58:50 AM21
    Beginner Novice B89:55 AM20
    Belgian Sheepdog911:10 AM12
    Belgian Tervuren2710:05 AM12
    Berger Picard68:00 AM16
    Bernese Mountain Dog1210:00 AM14
    Bichon Frises1212:55 PM6
    Black and Tan Coonhound312:05 PM16
    Black Russian Terrier610:00 AM14
    Bloodhound1611:15 AM15
    Bluetick Coonhound412:05 PM16
    Border Collie258:40 AM16
    Border Terrier91:15 PM7
    Borzoi198:00 AM17
    Boston Terrier2510:20 AM6
    Bouvier Des Flandres139:30 AM13
    Boxer648:00 AM9
    Briard129:30 AM13
    Brittany208:00 AM18
    Brussels Griffon111:30 AM1
    Bulldog508:00 AM2
    Bullmastiff149:00 AM14
    Cairn Terrier210:00 AM7
    Cane Corso3112:30 PM18
    Cardigan Welsh Corgi158:00 AM12
    Cavalier King Charles Spaniel171:05 PM1
    Chesapeake Bay Retriever79:25 AM11
    Chihuahua (Long Coat)169:20 AM1
    Chihuahua (Smooth Coat)59:20 AM1
    Chinese Crested1911:30 AM1
    Chinese Shar-Pei238:00 AM1
    Chow Chow212:55 PM6
    Cirneco dell Etna19:00 AM17
    Clumber Spaniel48:00 AM8
    Cocker Spaniel (Ascob)410:45 AM8
    Collie (Rough)711:10 AM12
    Collie (Smooth)111:10 AM12
    Coton de Tulear311:20 AM6
    Dachshund (Longhaired)138:00 AM5
    Dachshund (Smooth)179:00 AM5
    Dachshund (Wirehaired)199:00 AM5
    Dalmatian128:00 AM18
    Dandie Dinmont Terrier18:00 AM7
    Doberman Pinscher429:00 AM10
    Dogue De Bordeaux98:00 AM9
    English Cocker Spaniel459:00 AM8
    English Setter119:15 AM18
    English Springer Spaniel1110:45 AM8
    English Toy Spaniel (B&PC)1010:20 AM1
    Entlebucher Mountain Dog311:10 AM12
    Field Spaniel110:45 AM8
    Finnish Spitz711:20 AM6
    Flat-Coated Retriever139:25 AM11
    Fox Terrier (Smooth)81:15 PM7
    Fox Terrier (Wire)31:15 PM7
    French Bulldog598:00 AM6
    German Pinscher610:55 AM9
    German Shepherd Dog2912:45 PM9
    German Shorthaired Pointer129:15 AM18
    German Wirehaired Pointer711:10 AM18
    Golden Retriever4310:15 AM11
    Gordon Setter310:10 AM18
    Great Dane269:15 AM15
    Great Pyrenees1010:55 AM9
    Greater Swiss Mountain Dog1410:40 AM10
    Greyhound48:00 AM17
    Harrier19:00 AM17
    Havanese1910:20 AM1
    Ibizan Hound412:05 PM16
    Icelandic Sheepdog511:10 AM12
    Irish Setter1010:10 AM18
    Irish Terrier38:00 AM7
    Irish Wolfhound28:00 AM17
    Italian Greyhound910:05 AM2
    Japanese Chin1310:05 AM2
    Keeshond299:25 AM4
    Kerry Blue Terrier38:00 AM7
    Kuvasz112:10 PM10
    Labrador Retriever368:00 AM11
    Lagotto Romagnolo138:00 AM8
    Lakeland Terrier38:00 AM7
    Leonberger410:40 AM10
    Lhasa Apso88:55 AM1
    Maltese211:00 AM2
    Manchester Terrier (Standard)39:00 AM7
    Manchester Terrier (Toy)1111:00 AM7
    Mastiff248:00 AM14
    Miniature American Shepherd168:00 AM12
    Miniature Bull Terrier81:15 PM7
    Miniature Pinscher1911:05 AM3
    Miniature Schnauzer1312 Noon7
    Neapolitan Mastiff110:00 AM14
    Newfoundland811:10 AM18
    Norfolk Terrier210:00 AM7
    Norwegian Elkhound69:00 AM17
    Norwich Terrier410:00 AM7
    Novice Junior Class311:00 AM2
    Novice Class A78:00 AM21
    Novice Class B1810:30 AM19
    Novice Intermediate Class311:00 AM2
    Novice Senior Class111:00 AM2
    Old English Sheepdog1312:55 PM12
    Open Junior Class211:00 AM2
    Open Class A79:45 AM19
    Open Class B148:10 AM20
    Open Intermediate Class1011:00 AM2
    Open Senior Class1011:00 AM2
    Otterhound312:05 PM16
    Papillon518:00 AM3
    Parson Russell Terrier1010:00 AM7
    Pekingese410:00 AM3
    Pembroke Welsh Corgi229:15 AM12
    Petit Basset Griffon Vendeens19:00 AM5
    Pharaoh Hound29:00 AM17
    Pointer1110:10 AM18
    Polish Lowland Sheepdog112:55 PM12
    Pomeranian161:00 PM3
    Poodle (Miniature)1210:35 AM4
    Poodle (Standard)2412:35 PM4
    Poodle (Toy)119:00 AM4
    Portuguese Podengo Pequeno19:00 AM17
    Portuguese Water Dog2812:10 PM10
    Pug2410:00 AM3
    Rally Novice A611:50 AM21
    Rally Novice B1611:50 AM21
    Rally Advanced A611:30 AM21
    Rally Advanced B1210:50 AM21
    Rally Excellent A510:35 AM21
    Rally Excellent B1010:00 AM21
    Rat Terrier210:00 AM7
    Redbone Coonhound59:00 AM17
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)310:15 AM11
    Rhodesian Ridgeback2510:15 AM15
    Rottweiler258:00 AM10
    Russell Terriers510:00 AM7
    Saluki1612:05 PM16
    Samoyed3612:30 PM18
    Schipperke138:00 AM4
    Scottish Terrier1511:00 AM7
    Sealyham Terrier19:00 AM7
    Shetland Sheepdog1711:05 AM4
    Shiba-Inu1011:20 AM6
    Shih Tzu1111:05 AM3
    Siberian Husky1210:55 AM9
    Silky Terrier110:05 AM2
    Sloughi111:30 AM1
    Soft Coated Wheaten Terrier99:00 AM7
    ST. Bernard310:40 AM10
    Staffordshire Bull Terriers58:00 AM7
    Standard Schnauzer3012:10 PM10
    Sussex Spaniel310:45 AM8
    Swedish Vallhund112:55 PM12
    The Master Class611:00 AM2
    Tibetan Spaniel28:00 AM4
    Tibetan Terrier111:05 AM4
    Toy Fox Terrier61:00 PM3
    Treeing Walker Coonhound19:00 AM17
    Utility Class A18:00 AM20
    Utility Class B128:00 AM19
    Vizsla911:35 AM8
    Weimaraner1612:45 PM11
    Welsh Springer Spaniel110:45 AM8
    Welsh Terrier88:00 AM7
    West Highland White Terrier71:15 PM7
    Whippet299:40 AM17
    Wirehaired Pointing Griffon68:00 AM8
    Xoloitzcuintli98:00 AM4
    Yorkshire Terrier211:00 AM2


    [Home] [History] [Shows] [Entry Forms]
    [F.A.Q.] [Point Schedule] [Address Book] [Links] [Clubs] [Contact Us]
    Copyright © 1999, Jack Bradshaw Dog Show Superintendents - All Rights Reserved